Banke iz zapadne Europe vjerojatno će se nastaviti razduživati u središnjoj i istočnoj Europi u 2014., a toj strategiji pribjeći će i drugi investitori potaknuti zatezanjem monetarne politike u SAD-u. Zaključak je to zajedničkog izvješća Međunarodnog monetarnog fonda i drugih financijskih institucija objavljenog prošli tjedan, prenosi The Wall Street Journal. Podružnice europskih grupacija dominiraju lokalnih tržištima u nizu zemalja, uključujući i Hrvatsku u kojoj podružnice dviju talijanskih banaka UniCredita i Intese SanPaolo kontroliraju više od 40 posto tržišta.
Zatezanje kreditne ponude
Premda su odljevima kapitala europske banke pribjegavale od početka krize, ovogodišnje povlačenje doći će zbog stres testa i revizije kvalitete imovine za koje se banke užurbano pripremaju. "Razduživanje u tijeku i smanjivanje rizika u bilancama europskih banaka vjerojatno će se nastaviti pri čemu se ono može intenzivirati tijekom provođenja stres testa i ocjene kvalitete imovine u eurozoni uzrokujući novo stezanje kreditne ponude", navodi se u izvješću. Otegotnu okolnost rastu predstavljat će i očekivano povlačenje stranih investicija s dioničkih i obvezničkih tržišta u regiji. Posljednjih tjedana niz ekonomija u razvoju suočeno je s povlačenjem te posljedičnim slabljenjem lokalnih valuta zbog čega su središnje banke u Brazilu, Turskoj i Indiji podigle ključne kamatne stope.
Rast izvoza
Unatoč smanjenju kreditiranja i odljevu kapitala, u nekim zemljama istočne Europe uspjele su povećati izvoz prema eurozoni koja bilježi snažniji oporavak od očekivanja. U Češkoj, primjerice, kvartalni rast skočio je sa 0,3 posto na 1,6 posto u posljednja tri mjeseca prošle godine. Rumunjski rast ostao je na snažnih 1,7 posto, dok su poljska i mađarska ekonomija porasle za 0,6 posto. Podaci za Hrvatsku još nisu dostupni, no za razliku od regije analitičari očekuju nastavak recesije u posljednjem kvartalu prošle godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu