Japansko gospodarstvo zabilježilo je u prošloj godini najbolje rezultate u tri godine, potaknuto mjerama premijera Shinza Abea, iako slabiji tempo u drugoj polovici godine i planirano povećanje stope PDV-a u travnju prigušuju izglede za 2014.
Rast od 1,6 posto u prošloj godini prvi je godišnji rezultat za mandata premijera Abea i predstavlja svojevrsni test njegovog programa koji bi Japanu trebao vratiti status gospodarske supersile.
Tokio je izrazio zadovoljstvo danas objavljenim brojkama, ocijenivši ih dokazom da mjere za poticanje rasta i zauzdavanje deflacije daju rezultate.
"Domaća potražnja i dalje je u dobrom stanju", kazao je danas ministar gospodarstva Akira Amari, dodavši da je "gospodarski trend uzlazni, predvođen potražnjom privatnog sektora".
Otkad je Abe preuzeo vlast krajem 2012., jen je oslabio prema dolaru gotovo 25 posto, što ide na ruku japanskim izvoznicima. Indeks tokijske burze Nikkei skočio u pak u 2013. 57 posto, ostvarivši najbolji rezultat u više od četiri desetljeća.
Unatoč optimizmu Tokija, rast je prošle godine tek neznatno ubrzao u odnosu na 2012., prije Abeovog dolaska na vlast, a slabiji podaci u drugoj polovici godine vjerojatno će dodatno potpiriti zabrinutost za tempo oporavka.
Potrošačka i korporativna potrošnja u drugoj polovici godine nije se istinski zahuktala, što ukazuje na još uvijek oprezno raspoloženje među kućanstvima i kompanijama.
Abe je pozvao tvrtke da povećaju plaće budući da se potrošači suočavaju s višim cijenama svakodnevnih potrepština a Tokio ujedno priprema poseban paket mjera vrijedan 50 milijardi dolara kako bi podupro gospodarstvo i omogućio mu da se lakše nosi s višim PDV-om.
Proljetni sindikalni pregovori vjerojatno će dovesti do povećanja plaća, rekao je Abe u ponedjeljak. Zasad je, međutim, malo naznaka povećanja plaća i kapitalne potrošnje koji se smatraju ključnim za učvrščivanje rasta
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu