Ukupni desezonirani promet hrvatske industrije u prosincu prošle godine porastao je u odnosu na promet iz studenog za 10 posto, dok je na godišnjoj razini, prema prosincu 2012. godine, promet povećan za 12,4 posto, pokazuju prvi podaci koje je danas objavio Državni zavod za statistiku (DZS).
No, ukupno je u 2013. u odnosu na godinu prije promet u hrvatskoj industriji smanjen 3,2 posto, pri čemu pad prodaje na domaćem tržištu iznosi 4,1 posto, a na inozemnim tržištima 1,5 posto.
Na rast prometa u prošlogodišnjem prosincu u odnosu na isti mjesec prethodne godine utjecao je rast prodaje od 5,8 posto na domaćem tržištu, dok je promet hrvatske industrije na stranim tržištima istodobno zabilježio porast od 34,1 posto.
Na mjesečnoj razini, u prosincu u odnosu na studeni, na domaćem tržištu zabilježen je rast prometa industrije za 7 posto i na stranom tržištu za 9,2 posto.
Promatrano prema glavnim industrijskim grupacijama, u prosincu 2013. u odnosu na zadnji mjesec 2012. godine, najviše je, za 63,7 posto porasla prodaja trajnih proizvoda za široku potrošnju, a slijedi energija s rastom od 45,9 posto. Rast prodaje na godišnjoj razini bilježi se i kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju, i to za 3 posto, intermedijarnih proizvoda, za 13,8 posto, kao i kod kapitalnih proizvoda, za 18,2 posto.
Na mjesečnoj razini, u prosincu u odnosu na studeni lani, ukupan promet energijom povećan je za 64 posto, a promet kapitalnih proizvoda za 11,2 posto. Povećana je prodaja i netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 3,7 posto, intermedijarnih proizvoda, za 5,4 posto te trajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,2 posto.
Kako objašnjavaju iz DZS-a, kratkoročni poslovni pokazatelji industrije, odnosno indeks industrijske proizvodnje i indeks prometa industrije, mogu se koristiti kao pokazatelji razvoja tržišta industrijskih proizvoda i usluga proizvedenih unutar industrije. Ovim su izvješćem obuhvaćena sva poduzeća i njihovi dijelovi, koji imaju 20 i više zaposlenih, i to u djelatnostima koja spadaju u statistička područja rudarstvo i vađenje te prerađivačka industrija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu