Da mafija ima državu to već znamo, te je stoga svaka sličnost u ovom kontekstu slučajna.
Talijanska mafija ima više "stranaka". Jedna od njih je Camorra, koja je zasluženo stekla "slavu", a poslijednjih godina plijeni pozornost s krijumčarenjem i ilegalnim zbrinjavanjem toksičnog otpada. Zarade od tog "poslovanja" mjere se u milijardama američkih dolara.
Kolone kamiona s otpadom
Vjeruje se da brodovima u kontejnerima svašta stiže u luku Napulj, pa kako i mafija vodi računa o transportnim troškovima. Najbliže odlagalište toksičnog (opasnog) otpada izabrano je u blizini Napulja, sjeveroistočno od njega. To se odlagalište toksičnog otpada nazvalo "trokut smrti". Oko deset tisuća ljudi je od 2005. umrlo zbog raka ili plućnih oboljenja kao posljedice ilegalnog odlaganja toksičnog otpada u tom području. Za one koji poznaju talijansku regiju Campania, "trokut smrti" se nalazi između mjesta Acerra, Nola i Marigliano, sjeverno od vulkana Vezuv. Pretpostavlja se da je od 1990. do danas u spomenutom trokutu odloženo (zakopano) oko deset milijuna tona otpada.
Ako u svaki kontejner prosječno stane 20 tona toksičnog otpada, to znači da je pola milijuna kontejnera (kamiona) cestom prošlo od napuljske luke ili od nekog industrijskog središta, najčešće u sjevernoj Italiji, do "trokuta smrti". Prema tom modelu svakim danom oko šezdesetak kamiona s kontejnerom u kojem se nalazi toksični otpad vozi talijanskim cestama prema "trokutu smrti". Iako je količina toksičnog otpada zaista ogromna, taj otpad bi mogao popuniti površinu dugu i široku po kilometar i duboku deset metara, što površinski gledajući nije mnogo, no to je jednostavan prikaz kako bi se stekla predodžba o količini toksičnog otpada o kojem je riječ. Kako je i američka ratna mornarica izradila studiju o utjecaju toksičnih tvari na život pripadnika američkih pomorskih snaga i njihovih obitelji koji žive u tom dijelu Italije, mafija se odlučila za novu destinaciju glede smještaja toksičnog otpada. Za odlaganje toksičnog otpada izabrana je regija Toscana, dvadesetak kilomatara sjeverono od Firence.
Izloženost stanovništva
Problem ilegalnog odlaganja toksičnog otpada vrlo je ozbiljan društveni problem, jer u taj proces nisu uključeni samo kriminalci koji od toga dobro žive, već i mnogi iz gospodarske i političke elite. Koliki je kvocijent inteligencije tih struktura najbolje svjedoči anegdota prema kojoj je jedan niže rangirani krijumčar primijetio da ako zakopaju toksični otpad u blizini mjesta gdje žive, pit će i oni vodu opasnu za život. Na to mu je organizator ilegalnog odlganja toksičnog otpada odgovorio kako je onda bolje piti mineralnu vodu. Koliko je situacija ozbiljna može se razumjeti ako se kaže da Amerikanci svojim vojnicima u području Napulja savjetuju da koriste vodu iz boca za piće, kuhanje i pranje zubi zbog toksičnih tvari koji se nalaze u vodi iz slavine. Kontaminirano područje oko Napulja neki zovu i "zemlja vatre" zbog neprekidnog dima od spaljivanja smeća. Obitelji koje žive u tom području u prizemnim stanovima najviše su izložene toksičnom isparavanju, pa se kupnja nekretnina (i po povoljnoj cijeni) ne preporuča. Posebno zabrinjava činjenica što je američko istraživanje potvrdilo da se i u hrani (povrću, voću, siru, mlijeku, itd.) nalaze povećane količine toksičnih tvari, čak i radioaktivni uran.
Neodgovorni političari
Zbog svega toga su Amerikanci osposobili svoje baze da mogu kontrolirali ulazak toksičnog materijala (hrane, vode i slično) u njihova područja. Amerikanci su upoznali talijanske vlasti s prvim rezultatima istraživanja još prije četiri godine, no vlada je pokazala više interesa za sporedne teme kojima je pomoću medija maltretirala građane. Zbog takve neodgovornosti političara za sudbinu naroda svugdje u Europi u bilo kojoj vladi uvijek je moguće da padnu "žrtve". Slučaj ilegalnog odlaganja toksičnog otpada me zainteresirao jer kako stvari stoje Camorra traži nova mjesta za odlaganja otpada. Istočna Europa je daleko, a Hrvatska im je bliža, pogotovo zbog veza talijanske mafije s brodskim kontejnerskim prijevozom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu