Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture u javnu je raspravu uputilo zakonske izmjene kojima predlaže ustrojavanje jedinstvenog nacionalnog regulatornog tijela za tržišta elektroničkih komunikacija, poštanskih i željezničkih usluga – Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti.
Ministarstvo je, naime, danas objavilo prijedlog izmjena Zakona o elektroničkim komunikacijama i novog zakona o regulaciji tržišta željezničkih usluga, te pozvalo sve zainteresirane da do 20. veljače sudjeluju u javnoj raspravi o tim prijedlozima.
Izmjenama Zakona o elektroničkim komunikacijama predlaže se pripajanje Agencije za regulaciju tržišta željezničkih usluga (ARTZU) Hrvatskoj agenciji za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM), pa bi se ustrojilo jedinstveno nacionalno regulatorno tijelo – za regulaciju tržišta elektroničkih komunikacija, poštanskih i željezničkih usluga – Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, koja bi zbog prepoznatljivosti zadržala skraćenicu HAKOM.
Iz Ministarstva podsjećaju kako je Vlada RH zbog teške gospodarske situacije, izazvane višegodišnjom recesijom, pokrenula reformske i druge mjere fiskalne konsolidacije za razdoblje od 2014. do 2016, a jedna od mjera s fiskalnim učinkom u 2014. jest i racionalizacija i spajanje agencija.
Sukladno predloženim zakonskim rješenjima jedinstvena bi agencija bila nadležna i za regulaciju tržišnih željezničkih usluga, pa bi i sudionici na tom tržištu bili dužni plaćati naknadu za obavljanje poslova regulatornog tijela, prema istom načelu kako tu naknadu plaćaju sudionici na tržištima elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga.
Ovakvim načinom financiranja jedinstvenog regulatornog tijela, uz racionalizaciju njegova ustrojstva i poslovanja, ostvarit će se dodatne uštede u sustavu nacionalnih regulatornih agencija, a Ministarstvo procjenjuje da bi to na godišnjoj razini bila ušteda od 700 tisuća do milijun kuna.
Zakonske izmjene također uređuju i način raspolaganja viškom sredstava jedinstvene agencije na kraju godine, a za to predviđa osnivanje fonda za razvoj mrežnih djelatnosti. Sredstvima tog fonda bi se, kako se objašnjava, mogao poticati razvoj elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga, a osobito širokopojasnih mreža koje omogućuju pristup velikim pristupnim brzinama, kao i razvoj poštanskih usluga.
Iz Ministarstva navode i kako bi učinci ustrojavanja jedinstvene Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti bili racionalizacija ustrojstva i poslovanja (zajednički poslovni prostor, kao i opći poslovi, a nema potrebe novog zapošljavanja jer HAKOM ima odgovarajuću službu pravnih i gospodarskih poslova), kao i daljnje smanjenje troškova regulacije tržišta elektroničkih komunikacija, poštanskih usluga i željezničkih usluga.
Također navode kako će to omogućiti zajedničke ex-ante regulatorne funkcije za sva tri navedena tržišta, kao i sinergiju međusektorske primjene potrebnih znanja, vještina i kompetencija iz pravne i ekonomske struke (pri čemu tehnološki dio znanja i kompetencija ostaje zaseban, unutar posebnih ustrojstvenih jedinica HAKOM-a).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu