Summit EU-Rusija u Bruxellesu završen je donošenjem deklaracije o borbi protiv terorizma, ali ozbiljna razmimoilaženja u vezi s Ukrajinom i energetikom nisu riješena. Različita gledanja na ukrajinsku krizu bila su više nego vidljiva, opažaju analitičari, a predsjednik Europske komisije José Manuel Barroso založio se da se problemi iznesu na na stol.
Plin za Ukrajinu
"Duboko smo zabrinuti zbog eskalacije nasilja nad prosvjednicima i novinarima u Ukrajini", rekao je Barroso i zatražio da se ukrajinskom narodu dozvoli da sam odlučuje o svojoj sudbini. Putin je uzvratio optužujući EU da svojim posredovanjem pojačava krizu i neskriveno podržava oporbu. Kada je riječ o gospodarskim odnosima Putin je obećao da u slučaju dolaska opozicije na vlast Rusija neće ukinuti olakšice na uvoz plina koje su uvedene nakon što je ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič okrenuo leđa Uniji i najavio približavanje Rusiji. "Ne želimo da ukrajinski narod pati zbog sukoba interesa", rekao je Putin i dodao da Rusija želi oporavak ukrajinskog gospodarstva kako bi Ukrajina bila u stanju vratiti 2,7 milijardi eura duga za isporučeni plin iz Rusije.
No, ruski predsjednik je nagovijestio da bi obećani ruski kredit Ukrajini od 15 milijardi eura mogao biti obustavljen ukoliko nove ukrajinske vlasti odluče potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU. "Mi poštujemo suverenitet svakog međunarodnog subjekta, pa i Ukrajine, ali ovjde je riječ o zaštiti našeg gospodarskog sustava", istaknuo je Putin i optužio EU da preko Ukrajine "na mala vrata" želi plasirati svoje proizvode, prije svega automobile, na rusko tržište. Barroso i predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy uzvratili su da bi čak i ulazak Ukrajine u carinsku uniju sa Rusijom, Armenijom i Kazahstanom bio prihvatljiv za EU ako bi se na tu uniju primijenila pravila Svjetske trgovinske organizacije.
Zaštita Gazproma
Putin je odbacio optužbe da Rusija ne postupa pošteno u trgovini plinom. "Za nas je Treći energetski paket neprihvatljiv", rekao je Putin, govoreći o europskim propisima o energetici koji dovode u pitanje poslove Gazproma u EU. Putin je također predložila čelništvu Europske unije formiranje zone slobodne trgovine između Euroazijske ekonomske unije (koju čine Ruska Federacija, Bjelorusija i Kazahstan) i Europske unije, objavile su RIA Novosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu