Financijska agencija obavila je 84 posto posla iz svoje upravne predstečajne nadležnosti u razdoblju od početka primjene Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (1. listopada 2012.) do 24. siječnja ove godine! Naime, Fina je riješila 4978 predmeta, dok ih je u radu još 953, pa tako svoje aktivnosti bilježi u još 16 posto predmeta od njihova ukupnog broja (5931). Pokazuje to danas Finin objavljeni Zbirni pregled podataka iz sustava predstečajnih nagodbi za razdoblje 1. listopada 2012. godine do 24. siječnja 2014. godine.
Što se tiče samih načina kako je to Fina dosad riješila, tih 84 posto predmeta ili njih 4978, te kolike obveze su u njima prijavljene i koliko radnika zapošljavaju, valja reći da su najbrojnije odluke kojima su ili odbačeni predstečajni prijedlozi ili je taj postupak obustavljen, te je uslijedio prijedlog za stečaj budući da vjerovnici u zakonskim okvirima nisu izglasali plan restrukturiranja dužnika. Te dvije vrste odluka, odbačaj i obustava, odnose se na čak 3.513 tvrtki koje inače zapošljavaju 9.332 radnika, te su ukupno prijavile 12,7 milijardi kuna obveza. U strukturi predmeta koje je Fina riješila na navedeni način njihov udio je najveći, i iznosi 59,23 posto.
S druge strane, na trgovačkim sudovima u zemlji dosad su sklopljene ukupno 683 predstečajne nagodbe, a zanimljivo je što je slučajnost da i njihove obveze isto iznose 12,7 milijardi kuna (trenutačno stanje). U tvrtkama koje su sklopile nagodbu inače radi ukupno 14,7 tisuća radnika. Pored njih, na priliku da u sudskom postupku sklope nagodbu čeka trenutačno još 782 kandidata. Naime, riječ je o onim predmetima kojima je postupak pred Finom okončan prihvaćanjem plana financijskog restrukturiranja, prijavljene obveze iznose ukupno 11,3 milijardi kuna, te u tvrtkama radi 8835 radnika.
Što se trgovačkih sudova tiče, najviše nagodbi i dalje je sklopljeno na Trgovačkom sudu u Osijeku (182), a na drugom mjestu, i to sa 144 sklopljene predstečajne nagodbe, nalazi se Trgovački sud u Zagrebu, inače najveći u zemlji. Po broju sklopljenih nagodbi slijede Trgovački sud u Varaždinu (119), Trgovački sud u Rijeci (87), Trgovački sud u Splitu (82), Trgovački sud u Zadru (38) i Trgovački sud u Bjelovaru (31).
Inače, u predstečajnim postupcima u navedenom razdoblju ukupno je prijavljeno 53,5 milijardi kuna obveza od čega, pak, najviše – 12,7 milijardi kuna – otpadaju na građevinarstvo. Prijavljene obveze u prerađivačkoj industriji iznose 11,7 milijardi, u trgovini na veliko i malo, popravak motornih vozila i motocikala 8,3 milijardi kuna, te nešto preko 5,5 milijardi kuna iznose obveze prijavljene u području stručne, tehničke i znanstvene djelatnosti, kao i djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kako stoji Ingra iz Zagreba? [emo_naivan]
Cekaju da stignu Mesicevi investitori iz Kine.
Hoće li itko opstati kako je fino krenulo.
Kako stoji Ingra iz Zagreba? [emo_naivan]
Uključite se u raspravu