Agencija Standard & Poor's (S&P) snizila je u petak dugoročni kreditni rejting Hrvatske na inozemnu i domaću valutu s BB+ na BB, uz stabilne izglede, jer bi se recesija mogla nastaviti šestu godinu zaredom, što je po ocjenama političara i analitičara još jedan poziv na provođenje reformi.
„Smanjenje rejtinga odražava naše stajalište da su mjere ekonomske i proračunske politike koje je hrvatska Vlada dosad uvela nedovoljne za poticanje gospodarskog rasta i dovođenje javnih financije na održiviji put. Vjerujemo da je konkurentnost gospodarstva i dalje slaba, među ostalim, zbog rigidnosti tržišta rada i složenog poslovnog okoliša“, navodi u objašnjenju Standard & Poor'sa.
Po mišljenju analitičara agencije, vladajuća koalicija u dvije godine otkako je došla na vlast nije uspjela uvesti reforme koje bi značajno poboljšale izglede gospodarstva za rast.
„Vjerujemo da je to odraz političke realnosti i opiranja interesnih skupina, koje koriste dugo ukorijenjena prava. Značajne reforme poduprle bi Vladinu strategiju fiskalne konsolidacije i poboljšale izglede za gospodarski rast. U izostanku mjera koje bi značajno unaprijedile rigidno tržište rada, kao i potaknule izvozni potencijal Hrvatske izvan turističkog sektora, očekujemo samo blagi gospodarski rast od 2015. godine“, navodi S&P.
To nije dobra vijest – Josipović
Predsjednik Republike Ivo Josipović ocijenio je danas da snižavanje rejtinga nije dobra vijest, ali da može biti motivator za reforme.
Josipović je to kazao nakon sjednice Savjeta za gospodarstvo, koja je danas održana na temu procedure prekomjernog proračunskog deficita.
Glavni direktor HUP-a Davor Majetić, pak, nakon sjednice Savjeta ocijenio je da smanjenje rejtinga pokazuje kako Hrvatska još nije počela raditi ono što trebala, te da mora dokazati da će se reforme dogoditi.
Nije čudo da kreditni rejting pada kad se u isto vrijeme povećavaju deficiti i pokušava restrukturirati javni dug, komentirao je, pak, ministar financija Slavko Linić.
Po mišljenju S&P-ja, vladajuća koalicija u dvije godine otkako je došla na vlast nije uspjela uvesti reforme koje bi značajno poboljšale izglede gospodarstva za rast.
Očekuju i da će, u kontekstu predstojećeg postupka prekomjernog deficita (EDP) Europske komisije, hrvatska Vlada predstaviti mjere za smanjenje godišnjeg deficita za najmanje 0,5 posto BDP-a u 2014. i 2015. No, s obzirom na slabljenje političke podrške i nastavak recesije, ne očekuju da će mjere za smanjenje deficita koje će provoditi Vlada biti dovoljne da bi se stabilizirao pritisak na dug države u idućem razdoblju.
"Uvijek je pitanje zašto se smatra da je deficit povećan. Uz razmišljanje S&P-ja, treba spomenuti i razmišljanje Europske komisije koja je vrlo jasno rekla da je Vlada u dvije godine pokušala pomoći gospodarstvu kroz smanjenje poreznih opterećenja da bi gospodarstvo bilo konkurentno, a da gospodarskog rasta nema. To znači da u gospodarstvu nakon pet godina krize još uvijek imamo velikih problema. To je razlog zašto je deficit rastao", rekao je Linić nakon sjednice Savjeta za gospodarstvo
Danak će platiti radnici, građani i gospodarstvo – oporba
Sniženje kreditnog rejtinga Hrvatske rezultat je nečinjenja i nesnalaženja aktualne Vlade, a danak će platiti radnici, građani i gospodarstvo, ocijenili su jutros u Hrvatskom saboru oporbeni HDZ i Hrvatski laburisti.
"Nisu ništa napravili, a posljedice će osjetiti hrvatski građani, s obzirom da se Vlada ove godine mora zadužiti najmanje 42 milijarde", rekao je Šuker na konferenciji za novinare u Saboru, komentirajući snižavanje rejtinga.
Ocjenu kreditne agencije Standard&Poor's Šuker je parafrazirao rekavši kako je Vladi poručeno: "Gospodo, nažalost niste ništa učinili ni po pitanju proračuna i fiskalne konsolidcije, niti što se tiče reformi". "Vrijeme je da počnu raditi, a ne kemijati i izmišljati i baviti se PR-ovskim pričama", poručio je Šuker.
Sniženje kreditnog rejtinga pokazatelj je rada Vlade, suglasan je i laburist Branko Vukšić, čija stranka, napominje, ima određeno mišljenje o kreditnim agencijama koje su "često nepravedne i znaju biti reketarske".
"Zvono dugo zvoni na uzbunu, upaljeno je crveno svjetlo, građani su dešperatni, svi to vide, no nitko ne vidi iz Vlade", tvrdi laburist i zaključuje: "Osim bahatosti, nismo dobili ništa".
Sindikati i poslodavci suprotno o razlozima sniženja rejtinga
Odluku agencije Standard & Poor's o sniženju hrvatskog kreditnog rejtinga predstavnici sindikata i poslodavaca ocijenili su zabrinjavajućom, no o razlozima novog pada rejtinga imaju suprotno mišljenje.
Predsjednik Nezavisnog hrvatskog sindikata Krešimir Sever rekao je kako je rejting pao jer nisu provedene potrebne reforme, ali pri tome ne misli na reformu tržišta rada, koju Hrvatskoj spočitava bonitetna agencija.
"Čak i kada bi se radnička prava smanjila na nulu, to vjerojatno ne bi poboljšalo kreditni rejting, jer se nije ostvarilo puno drugih preduvjeta", drži Sever.
Upitan kako komentira navode S&P-a da vlast nije provela reforme zbog "opiranja interesnih skupina koje koriste dugo ukorijenjena prava", Sever je odgovorio kako se to sigurno ne tiče hrvatskih radnika koji iz godine u godinu gube svoja prava i žive sve teže.
Očito se radi o ukorijenjenim pravima političkih elita i s njima "slizanih" gospodarstvenika koji idu ruku pod ruku. Vlast im daje poslove i vezani su na državno vime iz kojeg izvlače mlijeko i nisu prisiljeni na konkurentske izazove koje bi im dalo otvoreno tržište. Radi se o braku iz interesa u kojem politika dobiva potporu takve vrste gospodarstva i upravo to unazađuje konkurentnost gospodarstva i tržišta rada, poručio je Sever.
Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) u priopćenju ističe da je S&P jasno navela da je konkurentnost gospodarstva i dalje slaba, među ostalim i zbog rigidnosti tržišta rada te složenog poslovnog okoliša.
Iz HUP-a podsjećaju da su više puta javno upozorili što će se dogoditi, ako Hrvatska ne ubrza i ne proširi područje reformi. "Bez promjena ne možemo naprijed, i sve dok svi zajedno to ne uvažimo osuđeni smo na daljnje padove, gore uvjete poslovanja i sve teži život", upozoravaju poslodavci.
EDP zadnja prilika za hrvatsko gospodarstvo, ili MMF
Nakon najnovijeg smanjenja rejtinga, Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta ističe da je procedura prekomjernog deficita (EDP) za Hrvatsku zadnja prilika da nešto učini za gospodarstvo, dok Ante Babić smatra da bi bilo pametno pozvati Međunarodni monetarni fond (MMF).
"Za Hrvatsku se sve više percipira da ne uspijeva ubrzati reforme i izaći van iz višegodišnje recesije. Počinju se postavljati objektivna pitanja što će se događati u okviru procedure prekomjernog deficita, jer je zadnja prilika da Hrvatska u okviru te procedure pokuša jasno reći investitorima u svijetu da misli nešto ozbiljno napraviti sa svojom ekonomijom i reformama ili će nastaviti i dalje s politikom malih koraka koja dovodi do ovoga što nam se događa", ocjenjuje Lovrinčević.
Kada padnete s minus jedan na minus dva, i dalje ste u podrumu", slikovito je kazao Ante Babić iz Centra za međunarodni razvoj. Kako ističe, ovo sniženje nije toliko bitno sada, koliko je bilo prošle godine, kada smo dobili ne-investicijski rejting.
"Reforme bi mogle biti i brže. Prolaze prve dvije godine mandata Vlade, pa će apetit za reforme biti sve slabiji. Mislim da se sad ponovo aktualizira pitanje da bi bilo možda pametno pozvati MMF zato što se može dobiti aranžman od 2-3 milijarde dolara po kamatama od 2-3 posto, a dobijete i nekoga koga možete koristiti kao izgovor 'MMF nam je rekao ovo ili ono'", smatra Babić.
Potez S&P-a još jedan poziv na buđenje – analitičari
Analitičari ocjenjuju da je odluka agencije Standard & Poor's (S&P) o smanjenju kreditnog rejtinga bila očekivana i da je to još jedan poziv na buđenje, na odlučnije provođenje reformi.
„Sve što je S&P naveo kao razloge smanjenja rejtinga uglavnom je poznato i to nam je neprestano visjelo nad glavom. Kod S&P-a je prognoza rejtinga bila negativna, stoga je taj potez bio očekivan. Bilo je samo pitanje da li će agencija pričekati da Vlada donese rebalans proračuna kako bi se vidjelo kakve uštede planira“, kaže Alen Kovač, makroekonomist u Erste banci.
To je još jedan poziv na buđenje, poziv da se moraju ubrzati napori u smjeru fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi. Srednjoročno, još uvijek treba doći do stvarnog koraka koji bi stabilizirao gospodarski rast i javni dug, što bi stabiliziralo i izglede za rejting, navodi Kovač.
„Procjene S&P-a o padu BDP-a u 2014. poklapaju se s mojim procjenama jer ove godine očekujem pad gospodarstva od oko 0,5 posto. Potez S&P-a je reakcija na izostanak oporavka domaćeg gospodarstva. Kako vrijeme prolazi, sve se više potvrđuje da su strukturne slabosti domaćeg gospodarstva, prije svega niska konkurentnost, iznimno izražene“, kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke.
Analitičari Hypo Alpe Adria banke u osvrtu na potez S&P-a ističu da „sniženje kreditnog rejtinga naglašava potrebu za ambicioznom revizijom proračuna i konsolidacijskog plana koji će se do kraja travnja prezentirati Europskoj komisiji“.
Današnjim potezom S&P je snizio rejting Hrvatske ispod razina koje drže ostale dvije vodeće svjetske rejting agencije.
Fitch drži rejting Hrvatske na BB+, sa stabilnim izgledima, dok ga Moody's ocjenjuje s Ba1, uz također stabilne izglede. Kod sve tri agencije rejting Hrvatske je u neivesticijskom području.
„S&P je prvi krajem 2012. godine spustio rejting Hrvatske u neinvesticijski razred, a u malo više od godinu dana smanjio je rejting za dvije stepenice. Zbog toga je jasno da rastu i mogućnosti da druge dvije agencije u idućem razdoblju smanje hrvatski rejting“, zaključuje Alen Kovač.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.nema krize za kokošare.uhljebili su sve svoje partijaše,svi se voze u audijima,pričaju na ijfone,fensi šmesi ministrići,dok narod gladuje.
poskupite vodu,struju,plin,grijanje, niste odavno. dignite pdv na 30%,uvedite porez na kisik ,dajte iz hbora još kredita za pajdaše,uništite petrokemiju,hž,poklonite autoceste. zaposlite zagorca iz zaboka za šefa pravne službe u hac,a drugog zagorca iz zaboka za direktora u jadroliniju.
ovo je postalo već za monti pajtona.
Ostavka drugovi, ostavka, požurite prije nego vas narod otjera…..i ne vraćajte se više nikada
dobro je kaj dna nema,
jel ikad koja institucija poput države došla do dna,
znate kaj je bolna istina u RH,
kaj dno ipak postoji,
a pritom mislim na mnogobrojna hrvatska kućanstva,
no nikog to nije briga, niti ga zanima,
dok god se može na safari i Dubai….
Pa s obzirom na način komunikacije (pogotovo gospodina Linića), s obzirom na porezno opterećenje, šumu propisa koji su u međusobnoj koliziji, mi još imamo i dobar rating.
Ići će to još dole…
Uključite se u raspravu