RH nezadovoljna blokadom makedonskih euroatlantskih integracija

Autor: Poslovni.hr/Hina , 24. siječanj 2014. u 13:27
Patrik Macek/PIXSELL

Hrvatska zagovara ulazak Makedonije u NATO i Europsku uniju i nada se da će taj dugotrajni makedonski proces euroatlantskih integracija biti deblokiran, izjavio je u petak predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko.

Hrvatska zagovara ulazak Makedonije u NATO i Europsku uniju i nada se da će taj dugotrajni makedonski proces euroatlantskih integracija biti deblokiran, izjavio je u petak predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko nakon sastanka s predsjednikom Sobranja Trajkom Veljanoskim.

"Nismo zadovoljni što je zaustavljen proces integracija Makedonije u NATO i Europsku uniju zbog spora s Grčkom jer je hrvatski interes da se cijeli Balkan integrira u te organizacije", rekao je Leko.

Veljanoski, koji je stigao u dvodnevni službeni posjet Hrvatskoj, čestitao je na članstvu u EU izražavajući uvijerenje da će najnovija, 28. članica Unije sada još više biti u mogućnosti pomoći Makedoniji.

"Vjerujem da imamo još jednog prijatelja više u EU", kazao je Veljanoski. Podsjetio je da je Hrvatska među 130 zemalja koja je Makedoniju pod nezinim ustavnim imenom. "To je neprocijenjiva pomoć", istaknuo je Veljanoski.

Službeni Zagreb je Makedoniju priznao pod ustavnim imenom u listopadu 2009., nekoliko mjeseci nakon što je Hrvatska primljena u NATO, a Makedonija je zbog spora s Grčkom oko imena na tom putu zaustavljena iako je ispunila kriterije za članstvo.

"Dugo trpimo taj neprincipijelan odnos", dodao je predsjednik makedonskog parlamenta, zahvalivši Hrvatskoj na svoj dosadašnjoj "diplomatskoj i političkoj pomoći". Saborske je zastupnike u govoru nakon sastanka s Lekom pozvao da "i dalje nastave davati potporu Makedoniji na putu u NATO i EU".

Leko i Veljanoski istaknuli su kako su odnosi dviju zemalja bez otvorenih pitanja, model za regiju, ali i Europu. Također su naglasili važnost jačanja suradnje dvaju parlamenata na bilateralnom planu, kroz suradnju u vanjskopolitičkim i europskim odborima i skupinama prijateljstva, te na multilateralnom planu u jugoistočnoj Europi. Leko i Veljanoski nisu zaobišli ni gospodarsku suradnju.

Makedonija ima "zavidan" gospodarski rast, ustvrdio je Leko, kazavši da se na tom području otvara područje za nove oblike suradnje.

"Stojimo otvoreni za investicije", dodao je Veljanoski.

Dvije zemlje povezuju i manjine, a Veljanoski je ustvrdio da postoji "visoka razina" potpore institucija i zahvalio na tretmanu koju uživa makedonska manjina u Hrvatskoj.

Iako hrvatska manjina u Makedoniji nije unesena u ustav, radi se, kako je rekao Leko, o "tehničkom, a ne političkom problemu". Veljanoski je kazao da će, "ako dođe do izmjena makedonskog Ustava, u preambulu biti uvršteni i Hrvati".

Komentirajte prvi

New Report

Close