Novi Zakon o radu u saborskoj proceduri, oporba na nogama

Autor: Jadranka Dozan , 23. siječanj 2014. u 22:01
Ministar Mirando Mrsić smatra da je dosegnuta najviša moguća točka suglasja/Patrik Macek/PIXSELL

Laburisti i HDZ kritizirali premijera: Zašto ste onda 2010. potpisali sindikalni referendum protiv ZOR-a?

Nije da je jučerašnjoj saborskoj raspravi o Zakonu o tržištu nafte i naftnih derivata nedostajalo intrige.

Ali pažnja oporbenih zastupnika naglo je popustila čim se pročulo da je Vlada usvojila prijedlog novog Zakona o radu, obrazlažući ga željom da se očuvaju postojeća radna mjesta i potakne i olakša zapošljavanje, a poslodavcima omogući brža prilagodba tržišnim okolnostima. Resorni ministar Mirando Mrsić više je puta pritom podcrtao da "prava radnika nisu dirana, otpremnine su ostale iste, kao i otkazni rokovi". Oporbeni su zastupnici, međutim, zatražili stanku, a nakon nje se obrušili na puštanje zakona u saborsku proceduru (uz predviđena dva čitanja) bez dogovora socijalnih partnera.

U kritikama su prednjačili Laburisti, a HDZ-ov Ivan Šuker nije propustio podsjetiti SDP i premijera na autogol iz 2010. kad su spremno potpisivali peticiju za referendum protiv ZOR-a. Mrsić kaže kako se o ZOR-u sa socijalnim partnerima pregovaralo godinu dana, ali da se došlo do točke kad su procijenili da neće moći doći do većeg konsenzusa nego što se došlo u ovoj verziji Zakona. Među važnijim promjenama su one vezane uz fleksibilnije uređenje i preraspodjele radnog vremena, ali Mrsić naglašava da to ne dovodi do većeg intenziteta rada radnika. Iako je prijedlog da se poslodavcima omogući da radnicima u jednom tjednu prema potrebi nametnu i 56 sati rada, u roku četiri mjeseca radno se vrijeme treba svesti na 40 sati, s tim da će najveći prosječni fond sati biti 48 sati tjedno.

Međutim, tih 8 sati više morat će se radnicima platiti kao prekovremeni sati, a poslodavac će prekovremeni rad morati radniku naložiti pisanim putem, što će olakšati kontrole. U dijelu Zakona koji se tiče otkaza ugovora o radu poslodavac više neće morati prethodno predložiti ili omogućiti radniku da radi na nekom drugom radnom mjestu, a otkazni rok više neće biti prekidan bolovanjem.  Novi ZOR predviđa i jednostavniju i bržu proceduru u slučaju viška radnika kod restrukturiranja poduzeća s ciljem očuvanja poslovanja zdravog dijela tvrtke. Umjesto da traje između 90 i 120 dana, po novom će to biti između 30 i 60 dana. 

Riječ stručnjaka

Uloga ZOR-a precijenjena

Kako je odgovornost za zakone na vlasti, ona ne mora ići na potpuni konsenzus sa socijalnim partnerima, ali poželjno je da se u što većoj mjeri dogovore, smatra Krešimir Rožman, stručnjak za radno pravo. Stoga drži da je vrijedilo još pokušati s pregovorima. To prije što se uloga ZOR-a u smislu utjecaja na nova radna mjesta i konkurentnost ipak precjenjuje, a pitanja poput radnog vremena zaslužuju pomnu razradu.   

Komentari (2)
Pogledajte sve

Hmmm,,…
Zašto bi radnici radili 48 sati?
Najbolje je u tvornici, tj. na radnome mjestu poslagati madrace i nek rade stalno bez mogučnosti slobodnog dana, godišnjeg ili višekratnog odlaska na toalet.
Ova naša vlast sadašnja i sve prijašnje pune su ljudi niš-koristi koji rade po “uputama” svih koji nam žele “dobro”.
Evo opet nam “izmišljene” kredit agencije smanjuju rejting i sada će vrli profesor Grčić (branitelj Kninđa) svima nama objasniti da nije sve tako crno i da je to u stvari samo poravnanje sa normativima EU.
Samo onaj koji ne vidi prst pred nosom može misliti da ćemo se ikad izvuć iz krize.
Pitam se zašto nisu otvorili agenciju za pronalazak puta kojim vodi put prema putu izlaska iz krize?

kakvo licemjerstvo i farizejstvo!
dok je SDP bio oporba tražio je referendum protiv ovakvih izmjena ZOR-a koje upravo on sad predlaže

New Report

Close