Dvogodišnja istraga o implikacijama špijuniranja elektroničkih komunikacija

Autor: Poslovni.hr/Hina , 23. siječanj 2014. u 14:45
Thinkstock

Povjerenstvo će istražiti čitav niz pitanja, s posebnim fokusom na sve veću državnu kontrolu interneta i masovno špijuniranje i predložiti pravila za zaštitu prava građana u tom pogledu.

Neovisno međunarodno povjerenstvo na čelu sa švedskim ministrom vanjskih poslova Carlom Bildtom provest će dvogodišnju istragu o implikacijama masovnog američkog i britanskog špijuniranja elektroničkih komunikacija u svijetu za budućnost interneta, prenose europski mediji.

Pokretanje istrage objavljeno je u srijedu na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.

Među 25 članova Globalnog povjerenstva za upravljanje internetom su Sir David Omand, bivši ravnatelj britanske obavještajne agencije GCHQ i Michael Chertoff, bivši američki ministar domovinske sigurnosti i arhitekt američkog protuterorističkog Patriotskog zakona, kao i Marietje Schaake, nizozemska liberalna zastupnica Europskog parlamenta i istaknuta aktivistkinja za digitalna prava.

Povjerenstvo će istražiti niz pitanja, s posebnim fokusom na sve veću državnu kontrolu interneta i masovno špijuniranje i predložiti pravila za zaštitu prava građana u tom pogledu.

"U većini zemalja, sve veća pozornost pridaje se pitanjima slobode, sigurnosti i upravljanja internetom. A ona su, po mojem mišljenju, usko povezana", rekao je Bildt.

"Sloboda interneta temeljna je sloboda kao i sloboda informiranja i govora u našim društvima", istaknuo je.

Projekt je zamisao dvaju instituta: Centra za inovacije u međunarodnom upravljanju (CIGI) iz Kanade i britanskog Kraljevskog instituta za međunarodne poslove, poznatijeg kao Chatham House. Popis država koje će biti obuhvaćene istragom nije objavljen.

Komentirajte prvi

New Report

Close