Temeljem javnoga nadmetanja za utvrđivanje cijena lijekova, provedenog u listopadu, Upravno vjeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) srezalo je u srijedu cijene lijekova za prosječnih osam posto, a više od stotinu lijekova prešlo je s osnovne na dopunsku listu.
Kako je na konferenciji za novinare istaknuo ravnatelj Zavoda Siniša Varga, HZZO time planira uštedjeti oko 300 milijuna kuna, a za ovu godinu najavljena je dodatna ušteda na lijekovima za još osam do devet posto, temeljem novoga referenciranja cijena koje se očekuje već u veljači.
Udar na ljekarne
U Zavodu su istaknuli da će se ušteda provesti isključivo snižavanjem cijena lijekova koji se već nalaze na osnovnoj i dopunskoj listi, pa osiguranici i dalje imaju mogućnost dobivanja 3299 oblika lijekova na osnovnoj listi te 650 oblika na dopunskoj listi. Varga je dodao da će se navedenih 300 milijuna kuna iskoristiti za financiranje posebno skupih lijekova, demantirajući spekulacije da se uštede na lijekovima rade s ciljem krpanja proračunskog deficita. Iako su proizvođači cijene spuštali za prosječnih osam posto, cijene mnogih lijekova s osnovne liste pale su i za 50 do 60 posto, a gotovo nema lijeka na osnovnoj listi čija je cijena ostala ista.
Odnos cijena na starim i novim listama može se vidjeti na stranicama Hrvatske ljekarničke komore (HLJK) koja je prvi prijedlog odluke Upravnog vijeća objavila uoči njezina donošenja, odnosno već u ponedjeljak. Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore, objašnjava da im je HZZO poslao prijedlog novih lista kako bi ljekarnama omogućio da dobiju više vremena za prilagodbu poslovanja. "Kako primjena lista kreće 3. veljače, nećemo imati onih 15 dana roka prilagodbe od objave u Narodnim novinama. Ljekarne su, naime, nabavile lijekove po starim, višim cijenama, i dio tih zaliha moraju prevesti na nove, niže cijene. Kako dio proizvođača ne želi pokriti razliku u cijeni, to će biti financijski udar na ljekarne koji tek trebamo izračunati", kaže Portolan.
Odbacili im žalbe
Proizvođači lijekova pak tvrde da je HZZO u najnovijoj akciji rezanja cijena prekršio odredbe natječaja, ne omogućivši im propisanih 30 dana od objave rezultata natječaja za očitovanje o prihvaćaju referentne cijene."Žalili smo se Ministarstvu zdravlja na niz propusta, od pogrešnog izračuna do referenciranja, no nije uvažena većina žalbi, a lijekovi na koje smo se žalili automatski su prebačeni na dopunsku listu. Smatramo da se rok od 30 dana morao odnositi i na žalbeni postupak, što smo tražili od HZZO-a, no to se nije dogodilo", rekao nam je izvor iz redova farmaceutske industrije, čiji predstavnici smatraju da imaju osnove i za pokretanje upravnog postupka protiv odluka HZZO-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu