U Davosu ‘oprezni optimizam’ o stanju u svjetskom gospodarstvu

Autor: Poslovni dnevnik , 21. siječanj 2014. u 22:00
Skup vrha svjetskog gospodarstva i politike potrajat će do 25. siječnja/REUTERS

Gospodarski oporavak, jaz između bogatih i siromašnih i kriza u Ukrajini bit će neke od glavnih tema na Svjetskom gospodarskom forumu.

Sukob u Siriji, klimatske promjene, gospodarski oporavak, sve veći jaz između bogatih i siromašnih i kriza u Ukrajini bit će glavne teme na Svjetskom gospodarskom forumu (WEF) koji danas počinje u švicarskom Davosu.

Ovo je 44. izdanje foruma u tom švicarskom gradiću, trajat će do 25. siječnja i tradicionalno će okupiti vodeće osobe iz svijeta politike i biznisa.U Davosu se očekuje više od 40 šefova vlada, među kojima su australski premijer Tony Abbott koji predsjeda skupinom G20, brazilska predsjednica Dilma Rousseff, britanski i japanski premijeri David Cameron i Shinzo Abe. Među više od 2500 sudionika skupa iz sto zemalja nalaze se i dobitnici Nobelovih nagrada, predstavnici sindikata i nevladinih organizacija. Njemačka kancelarka Angela Merkel ove godine neće moći doći jer se oporavlja od frakture zdjelice na skijanju. Mark Carney, guverner britanske središnje banke, Mario Draghi, predsjednik Europske središnje banke i Christine Lagarde, predsjednica Međunarodnog monetarnog fonda bit će među uglednicima iz gospodarskih krugova.

 

40čelnika

vlada očekuje se na ovogodišnjem Svjetskom gospodarskom forumu

I ove godine će forum ugostiti brojne čelnike multinacionalnih kompanija, poput Marisse Mayer, direktorice američkog Yahooa i Josepha Jimeneza, direktora Novartisa, budući da će ovaj put zdravlje i tehnologija biti među glavnim temama. Bit će tu i neizostavni Bill Gates. O gorućem problemu klimatskih promjena govorit će glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, najavio je osnivač WEF-a Klaus Schwab. Prošle godine, kazao je Schwab, u središtu razgovora bila je svjetska financijska kriza, ali ovaj put će ton razgovora, kako je rekao, biti "oprezno optimističan", iako svjetskim gospodarstvom i dalje vladaju bojazni vezane uz krhkost gospodarstava nekih zemalja u usponu, učinkovitost japanske gospodarske politike, monetarne politike američkog središnjeg bankovnog sustava te stanja u Europi. 

Komentirajte prvi

New Report

Close