Vlada je na današnjoj sjednici utvrdila prijedloga zakona o provedbi prodaje nekretnina i pokretnina u ovršnom postupku, kojim po riječima ministra pravosuđa Orsata Miljenića, uvodi realne cijene i miče crno tržište, čime štiti interese vjerovnika i dužnika.
U Vladinu prijedlogu zakona, omogućava se daljnji razvoj agencijske ovrhe, prijenosom nadležnosti ovršne prodaje sa sudova na Financijsku agenciju.
Vlada očekuje da će takav sustav biti transparentniji i učinkovitiji te da će se njime postići realne vrijednosti, a potencijalnim kupcima osigurati da na jednostavniji način, na jednom mjestu dođu do informacija o prodaji.
To će pak, kaže ministar Miljenić, donijeti sudjelovanje većeg broja kupaca na javnim dražbama, a s obzirom na to, on očekuje prodaju nekretnina po većim cijenama nego do sada.
Predlaže se da Financijska agencija vodi Očevidnik nekretnina i pokretnina koje se prodaju u ovršnom postupku, čime se za te predmete ovrhe napušta vođenje očevidnika kod Hrvatske gospodarske komore.
Premijer Zoran Milanović komentirao je da bi prihvaćanje Vladina prijedloga moglo uvesti reda i u poslovanje nekretninama u državnom vlasništvu i vlasništvu jedinica lokalne samouprave.
Prema njegovim riječima, često se, primjerice, događalo da država lokale u svom vlasništvu iznajmi za 200 eura, a onda odu u podnajam za 5.000 eura čime je država znatno oštećena.
Na takav način, kaže Milanović, funkcionira dobar dio zagrebačkog Donjeg grada.
Vlada je s današnje sjednice u Hrvatski sabor uputila i prijedlog zakona o izvlaštenju i određivanju naknade, s ciljem olakšanja investicijskih projekata. U prijedlogu se tako ustanovljavaju kraći rokovi izvlaštenja za strateške investicijske projekte kao i upravni postupci koji ih prate.
Ako se izvlaštenje predviđa zbog realizacije strateških investicijskih projekata, postupak će po prijedlogu Vlade voditi izravno Ministarstvo pravosuđa. U Vladi očekuju da će to rokove izvlaštenja skratiti s tri na jednu godinu.
Vlada predlaže i uspostavu javno dostupnog registra izvlaštenih nekretnina kao i objavu rješenja o izvlaštenju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Slavko Linić
Damir Vrhovnik
Goran Štrok
Robert Ježić
Branko Šegon
Imunološki-JLR
Adris-CO
VL:Linić ovisnik o novcu kao mladi Augustin o seksu
Dok se veliki filozof i teolog kasnije obratio i postao uzoran kršćanin, ministar financija i u zrelim godinama sa žarom ulazi u financijske avanture
Na prvi pogled politički put Slavka Linića ima dosta sličnosti s biografijom svetog Augustina.
Velik kršćanski filozof i teolog od razvratnika i hedonista postao je rigorozni pristaša celibata.
Linić nas, pak, pokušava uvjeriti da je od političkog agresivca,
koji je na sve moguće načine pokušavao proširiti svoju moć, postao zagovornik …
Uključite se u raspravu