Nomura snizila ciljanu cijenu dionice MOL-a zbog neizvjesnosti oko Ine

Autor: Poslovni.hr/Hina , 16. siječanj 2014. u 12:30
Photo: Anto Magzan/PIXSELL

Nomura je zadržala postojeći investicijski rejtign dionici MOL-a ‘smanjiti’, no snizila je ciljanu cijenu sa prethodnih 16.000 na 15.000 forinti.

Analitičari Nomure snizili su ciljanu cijenu dionice mađarske naftne kompanije MOL na 15.000 forinti, zadržavši njezin dosadašnji investicijski rejting, navevši među ostalim kao razlog za to među i neizvjesnost oko vlasničkih odnosa u Ini.

Nomura je zadržala postojeći investicijski rejtign dionici MOL-a 'smanjiti', no snizila je ciljanu cijenu sa prethodnih 16.000 na 15.000 forinti.

Snižavanje ciljane cijene objašnjeno je i nadalje slabim operativnim okruženjem, te neizvjesnostima oko vlasničkog udjela mađarske kompanije u Ini, prenosi danas mađarski portal portfolio.hu.

Analitičari Nomure smatraju da nema garancije da će se dogovor između hrvatske i mađarske strane postići u kratkome roku.

„Vjerujemo da su tri ključna pitanja budućnost prerade nafte u Hrvatskoj, pristup novim dozvolama za istraživanje nafte i budućem vlasništvu nad Ininim (gubitaškim) plinskim poslovanje,“, navodi se u njihovoj analizi.

„I dok MOL daje prednost zadržavanju svog 49-postotnog udjela i cilja stvoriti vrijednost kroz izvršenje Inine strategije rasta, produljeni pregovori i izostanak dogovora sve do danas, MOL navode na moguću prodaju te imovine“, kaže se među ostalim u toj analizi.

To nije znatnije utjecalo na cijenu dionice MOL-a na Budimpeštanskoj burzi, koja je jutros ojačala 0,07 posto, na 14.300 forinti.

Inače, danas je započeo treći krug pregovora hrvatske Vlade i MOL-a o međusobnim odnosima u Ini.

U MOL-u smatraju kako je postojeći model koji MOL-u daje ključna upravljačka prava i utjecaj na poslovne odluke, bez obzira što nema većinski nego 49,1 postotni udjel u Ini, usklađen s najboljom međunarodnom praksom te hrvatskim i europskim propisima.

Vlada, koja drži 44,84 dionica, smatra kako aktualni model upravljanja nije u skladu s hrvatskim zakonima, a MOL-u zamjera i izostanak ulaganja u Inu, dok s druge strane, MOL Vladi spočitava odugovlačenje u izdvajanju gubitaškog plinskog biznisa iz Ine.

Početkom prosinca MOL je Vladi ponudio otkup njegova udjela u Ini, napominjući da će ga, ne bude li ga hrvatska Vlada mogla ili htjela otkupiti, prodati nekom drugom.

Komentirajte prvi

New Report

Close