Koincidentni ekonomski indikator CEIZ indeks u studenome 2013. zabilježio je smanjenje vrijednosti od 0,51 indeksnih bodova u odnosu na listopad, što je peto uzastopno smanjenje tog indeksa pa se može očekivati da će realni BDP u zadnjem prošlogodišnjem tromjesečju zabilježiti negativnu tromjesečnu stopu promjene, objavio je zagrebački Ekonomski institut.
Uzastopno smanjenje vrijednosti indeksa predstavlja promjenu obrasca ponašanja indeksa, koja upućuje na to da se poslovni ciklus u četvrtom tromjesečju 2013. pogoršava te da pad ekonomske aktivnosti još uvijek nije dosegnuo dno, ističu analitičari Ekonomskog instituta.
Napominju kako je pad vrijednosti CEIZ-a u studenom peto uzastopno smanjenje vrijednosti nakon što je indeks od studenog 2012. do lipnja 2013. bilježio produljenu stagnaciju.
Budući da je i u listopadu i u studenome CEIZ indeks zabilježio pad vrijednosti, možemo očekivati da će realni BDP u zadnjem tromjesečju 2013. godine zabilježiti negativnu tromjesečnu stopu promjene, navode sa Ekonomskog instituta Zagreb.
Koincidentni ekonomski indikator CEIZ indeks, čija je vrijednost za studeni negativnih 0,6983, je mjesečni složeni indikator poslovnog ciklusa razvijen na Ekonomskom institutu.
Njegova je svrha da pruži pravovremenu informaciju o trenutnom stanju poslovnoga ciklusa, zbog čega se vrijednost CEIZ indeksa mijenja istovremeno s promjenama poslovnog ciklusa.
S Instituta napominju kako je uporabna vrijednost CEIZ indeksa višestruka. CEIZ indeks je brojčani pokazatelj poslovnog ciklusa koji sadrži informacije koje bi inače trebalo prikupljati analizom velikog broja različitih ekonomskih serija.
Za razliku od vremenske serije tromjesečnog BDP-a, CEIZ indeks daje mjesečnu ocjenu stanja gospodarstva pružajući na taj način preciznije informacije o promjenama koje se odvijaju tijekom kraćeg vremenskoga razdoblja.
Uz to, CEIZ indeks je dostupan jedan do tri mjeseca prije objave podataka o tromjesečnom BDP-u, zbog čega nosioci ekonomskih politika i zainteresirana javnost mogu pravovremeno pratiti gospodarska kretanja, napominju s Ekonomskog instituta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu