Stečaj Imunološkog zavoda nova je prilika za njegov opstanak

Autor: Marija Crnjak , 14. siječanj 2014. u 09:25
U Imunološkom zavodu zaposleno je 140 ljudi, no zadnjih osam mjeseci nemaju što za raditi/FOTOLIA

Sapunicu oko budućnosti Imunološkog zavoda okončat će Trgovački sud koji će uskoro odlučiti o žalbi na zahtjev za pokretanje stečaja.

Iako je vijest o pokretanju stečaja u Imunološkom zavodu izazvala negativne reakcije javnosti, pa i ministara koji čak javno iznose očekivanja da će Trgovački sud u Zagrebu tu odluku povući, stečaj tvrtke je bilo jedino moguće i legitimno rješenje u situaciji u kojoj se tvrtka našla nakon niza propusta upravo države kao većinskog vlasnika, smatraju upućeni sugovornici Poslovnog dnevnika.

Ističu također da, ako se dobro provede, stečaj daje mogućnost da tvrtka nastavi rad, odnosno provedu ulaganja te obnove licence za proizvodnju koje su izgubljene zbog zastarjele opreme i neprimjerenosti prostora.  "Imunološki zavod zbog zabrane proizvodnje krvnih derivata više ne može ostvariti prihode koji osiguravaju likvidnost te omogućuju podmirivanje dobavljača. Tvrtka bez financijske pomoći vlasnika ne bi mogla dalje poslovati, a financijska pomoć od države mogla bi se tumačiti kao državna potpora, koju Imunološki zavod više ne može dobiti jer je već korisnik državne potpore odobrene u prošloj godini", podsjeća naš izvor. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja odobrila je u lipnju državnu potporu u planu restrukturiranja Imunološkog zavoda u iznosu od 68 milijuna kuna.

Tvrtka je trebala osigurati vlastiti doprinos u iznosu od 52 milijuna kuna, a restrukturiranje je trebalo provesti do kraja 2015. godine i uključilo je uspostavu održivosti u proizvodnji virusnih cjepiva i krvnih derivata. U međuvremenu je međutim Imunološki ostao bez dozvole za krvne derivate, čime je značajno srezan prihod. U okviru postojećeg programa restrukturiranja nije bilo moguće dobiti novu potporu, jer bi to bilo narušavanje tržišnog natjecanja.Zbog svega toga nisu jasne izjave ministara Ivana Vrdoljaka te Slavka Linića koji smatraju da je tvrtka mogla nastaviti restrukturiranje i izbjeći stečaj. Linić je naime u ponedjeljak izjavio da bi Imunološki zavod svojim poslovanjem mogao vraćati kredit za nužna ulaganja, i da to ne bi bilo opterećenje za proračun. Dodao je da je Vlada planirala u godinu dana pronaći model financiranja ulaganja kojima bi se vratile licence.

Zašto Imunološki zavod za to nema vremena, pojašnjava Davorin Gajnik, bivši direktor tvrtke koji je podnio zahtjev za stečaj u kolovozu."Unatoč dozvoli za proizvodnju cjepiva, Imunološki zavod nema dovoljno ni za plaće i režije. U zadnjih osam mjeseci 140 ljudi prima plaću a ništa ne radi, jer nemamo licencu. Uvjeti za stečaj ispunili su se nakon što smo potrošili sve što smo ranije zaradili, a prihoda više nema jer nema proizvodnje," kaže Gajnik. Naši izvori tvrde da bi se stečaj Imunološkog zavoda mogao okončati relativno jednostavno i brzo, jer je država temeljem zaloga i hipoteke najveći vjerovnik, no kako je Gajnik, očito pod pritiskom javnosti podnio žalbu na vlastiti prijedlog o pokretanju stečaja, sve je u rukama Trgovačkog suda. 

Komentirajte prvi

New Report

Close