Sindikat liječnika traži pokretanje socijalnog dijaloga, štrajk i dalje u mirovanju

Autor: Poslovni.hr/Hina , 10. siječanj 2014. u 17:23
Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Štrajk bolničkih liječnika ostaje u mirovanju do subote, 18. siječnja, do kada Hrvatski liječnički sindikat (HLS) očekuje pokretanje socijalnog dijaloga radi potpisivanja strukovnog kolektivnog ugovora, zaključio je danas glavni štrajkaški odbor HLS-a.

Štrajk bolničkih liječnika ostaje u mirovanju do subote, 18. siječnja, do kada Hrvatski liječnički sindikat (HLS) očekuje pokretanje socijalnog dijaloga radi potpisivanja strukovnog kolektivnog ugovora, zaključio je danas glavni štrajkaški odbor HLS-a.

Iako se očekivalo da će štrajkaški odbor danas donijeti konačnu odluku o štrajku bolničkih liječnika, odluka je odgođena za iduću subotu, za kada je zakazana izvanredna sindikalna skupština. Odluka će ovisiti o odgovoru ministra zdravlja Rajka Ostojića kojega je predsjednik HLS-a Ivica Babić na konferenciji za novinare pozvao da već idućeg tjedna počne rješavati socijalni spor s HLS-om kako bi se izbjeglo "pokretanje rezolutnih sindikalnih aktivnosti".

Do iduće subote liječnicima bi trebale biti isplaćene plaće koje su prvi put obračunate po novom kolektivnom ugovoru, sklopljenom u prosincu, koji HLS nije potpisao niti ga priznaje.

Sindikat ima financijska sredstva i potencijal za ponovno pokretanje štrajka, ustvrdio je Babić te ponovio zahtjev za pokretanjem pregovora o strukovnom kolektivnom ugovoru. Ponovio je kako je HLS, s obzirom na recesiju, odustao od prvobitnog zahtjeva za povećanjem naknada za prekovremeni rad i pripravnost bolničkih liječnika.

"S obzirom na okolnosti, odlučili smo dok traje recesija ponuditi svoju žrtvu i pristati na sadašnju cijenu prekovremenog rada, koji je jeftiniji od redovnog. Ako Vlada ne pristane na strukovni kolektivni ugovor, koji proračun neće koštati ni lipu, to će značiti da nas ne priznaju kao socijalnog partnera", poručio je Babić s konferencije na kojoj je bilo prisutno i desetak članova glavnog štrajkaškog odbora.

Na potplaćenost liječnici zbog recesije još i mogu pristati, ali ne i na poniženost kao kada su u njihovo ime i na njihovu štetu kolektivni ugovor u prosincu potpisala druga dva sindikata u zdravstvu. Tim kolektivnim ugovorom druga dva sindikata dobila su više, tvrdi Babić.

Na novinarski komentar da je potpisivanje strukovnog kolektivnog ugovora protivno Zakonu o reprezentativnosti, Babić je pozvao ministra Ostojića da pokrene inicijativu za promjenu toga zakona, koji se već nalazi na Ustavnom sudu.

Babić je na konferenciji prozvao vladajuće i da "svako malo preko medija relativiziraju odluku Ustavnog suda o ukidanju radne obveze", dok je sindikat poštovao sve Vladine odluke, zakone i odluke suda tijekom štrajka.

Upitani za produljenje lista čekanja do kojih je doveo gotovo dvomjesečni štrajk, predstavnici štrajkaškog odbora istaknuli da je njihovu produljenju velikim dijelom pridonijela loša organizacija zdravstvenog sustava.

"Mi smo pod radnom obvezom već gotovo dva mjeseca, pa kako to da se za to vrijeme nisu smanjile liste čekanja. Koje je to akcije poduzeo ministar Ostojić za njihovo smanjenje", upitala je sindikalna povjerenica Samija Ropar.

Damir Šimunović iz Opće bolnice Dubrovnik oštro je reagirao na izjave predsjednika Nacionalnog foruma Nikice Gabrića koji je proteklih dana u medijima prozivao Ivicu Babića za lažnu invalidnost.

"S gnušanjem odbacujemo osobne napade i podvale na našega predsjednika, koji u javnosti predstavlja 4500 sindikalno organiziranih hrvatskih liječnika", poručio je Šimunović. Ustvrdio je da se svaki put kada je sindikat jak, na takav način nastoji otupiti njegova oštrica.

Jedan kapitalist, poput Nikice Gabrića, najmanje je pozvan da na ovakav način napada predsjednika HLS-a koji zastupa tisuće liječnika zaposlenih u sustavu javnoga zdravstva, poručio je Šimunović.

Komentirajte prvi

New Report

Close