Predstečajna nagodba: Evo vodiča za početnike

Autor: Antonio Prtenjača , 04. travanj 2014. u 09:35
Thinkstock

Zakon nije donesen kako bi se postupak predstečajne nagodbe ostavio na milost i nemilost, već je jasno navedeno tko je dužan pokrenuti postupak predstečajne nagodbe.

Aktualna vlast putem predstečajne nagodbe i dalje pokušava naplatiti (barem) dio poreznog duga  kako bi praznu državnu blagajnu barem malo dovela u red. Pitanje je samo koliko je još na tržištu tvrtki koje nisu,  a mogle bi pokrenuti postupak predstečajne nagodbe, radi podmirenja duga.

Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi NN 108/12, 144/12, 81/13, 112/13 je stupio na snagu još početkom listopada pretprošle godine, ali se zbog šarene prakse dorađivao, pa su tako izmjene donošene u tri navrata, jedna u pretprošloj godini, a dvije u prošloj godini. 

Tko je obveznik pokretanja postupka?

Zakon nije donesen kako bi se postupak predstečajne nagodbe ostavio na milost i nemilost, već je jasno navedeno tko je dužan pokrenuti postupak predstečajne nagodbe.

Obveza postoji za dužnike koji izvan spomenutog postupka kasne više od 60 dana u ispunjenju novčanih obveza, čiji iznos prelazi 20% od iznosa svojih kratkoročnih obveza objavljenih u godišnjim financijskim izvještajima za proteklu financijsku godinu ili kasne više od 30 dana s isplatom ugovorene  plaće, te pripadajućih poreza i doprinosa.

Osim toga, dužnik je obvezan i u slučaju insolventnosti, odnosno najkasnije 21 dan od nastupa pokrenuti postupak predstečajne nagodbe.

Bitno je spomenuti kako dužnici koji nemaju zaposlenih, a imaju malu ili neznatnu vrijednost imovine, nemaju obvezu pokretanja postupka, već samo mogućnost!

Otplata na rate i dalje je aktualna

Porezna tijela i dalje dužniku pružaju mogućnost otplate poreznog duga na rate, s mogućnosti otpisa kamata ako plan financijskog restrukturiranja bude prihvaćen.

Donosimo sljedeću tablicu kategorija poreznog duga u skraćenom postupku:           

 

Za odobreno plaćanje poreznog duga prema ovom modelu, na reprogramiranu glavnicu određena je kamatna stopa od 4,5 %.

Kako podnijeti zahtjev ?

 Zahtjev za ulazak u postupak predstečajne nagodbe za porezni dug podnosi se nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema sjedištu dužnika.

Dužnik mora ispuniti obrazac ZSS,Sporazum o prihvaćanju plana financijskog restrukturiranja,(koji su dostupni na internetskim stranicama Porezne uprave), te priložiti plan financijskog restrukturiranja i financijske izvještaje.

Obrazac ZSS sadrži osnovne podatke o stanju duga, vrijednosti imovine dužnika i kratak opis prijedloga otplate duga. Sporazum o prihvaćanju plana financijskog restrukturiranja je „obrazac“ koji se, ovjeren i ispunjen, obvezno podnosi u 4 primjerka. Bitno je napomenuti da u obrascu ne treba ispunjavati prostor ostavljen za datum, jer to ispunjava porezno tijelo, ako do sporazuma dođe.

Što se plana financijskog restrukturiranja tiče, može se jednostavno reći da je to „plan izlaska iz financijskih problema“  koji se može izraditi prema Naputku o izradi plana restrukturiranja. Isti je besplatno dostupan na internetskim stranicama Ministarstva Financija ili se može tražiti na gore navedenom mailu.Nakon predaje dokumentacije dobiva se ovjera primitka dokumentacije i čeka se očitovanje poreznih tijela.

Ako se porezno tijelo (prema metodologiji kojom odlučuje) očituje pozitivno, dužnik dobiva dva primjerka ovjerenog sporazuma od strane Porezne uprave i spreman je za nastavak postupka.

Većina dužnika osim poreznog duga ima i dug prema ostalim vjerovnicima i/ili bankama i/ili radnicima. Postupak nastavljaju u Regionalnim centrima Fine, ovisno o sjedištu dužnika. Postoje 4 regionalna centra, a nalaze se u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu.

U Fini se postupak predstečajne nagodbe može pokrenuti osobno ili preporučenom poštom obrascem putem „Prijedloga za otvaranje skraćenog postupka predstečajne nagodbe“  i apelira se POTPUNOM dokumentacijom.

Potpuna dokumentacija podrazumijeva:

 

 

Ako se ipak dogodi da određena dokumentacija ne bude predana, Nagodbeno vijeće će donijeti „Zaključak“ kojim se dužnik poziva u zakonskom roku na nadopunu prijedloga.

Zaključak će biti objavljen na web stranicama Fine, a ako dužnik u ostavljenom roku ne dostavi traženu dokumentaciju, nagodbeno vijeće će odbaciti prijedlog za otvaranje postupka i kada kod dužnika postoje stečajni razlozi, pokrenuti stečaj.

Svakako, nakon podnošenja prijedloga se preporučuje često praćenje web pretraživača : http://predstecajnenagodbe.fina.hr   zato što se pismena ne šalju dužnicima poštom na adresu, nego se sve isključivo objavljuje na web stranicama, stoga je praćenje bitno kako se bi propustio rok za postupanje.

U konačnici, oni koji žele pokrenuti postupak, moraju znati da isti iziskuje administrativne i druge troškove što se u neku ruku smatra sporednim u odnosu na dug, te s obzirom na to da dužnik ponovno ima priliku uspostaviti likvidnost i solventnost. Navest ćemo samo administrativne troškove Fine koji iznose 1712,00 kuna za skraćeni postupak.Troškovi se svakako moraju platiti najkasnije u roku osam dana od isteka osmog dana objave rješenja o troškovima na web stranicama javne objave.

Ako predstečajna nagodba uspije dužnik ne mora otvarati novi žiro račun, nego će mu isti biti odblokiran, a povratak u redovno poslovanje je moguć, te ovisi o isključivo o tome hoće li dužnik “moći održati glavu iznad vode“

 

Komentari (2)
Pogledajte sve

Ovo je vodič za iskusne lopove,ali i one koji bi to tek htjeli postat.

sada opet lopine mogu jedanko vrijedno konkurirati onima koji su sve pošteno plaćali i poslovali … dobro do kada tako!??

New Report

Close