Kad sam vodio kampanju za predsjednika Irana obećao sam da ću uskladiti realnost i želju za ostvarivanjem ideala Islamske Republike te osvojio veliku većinu glasova Iranaca.
Zbog povjerenja koje mi je narod dao posvećen sam umjerenosti i razumnosti, za kojima se danas povodim u svim politikama svoje vlade. Ta me posvećenost dovela do privremenog međunarodnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu koji je u studenome potpisan u Ženevi. Taj će sporazum voditi naše odluke u 2014. godini. Tragamo za učinkovitim i konstruktivnim diplomatskim odnosima i usmjeravamo se prema zajedničkoj izgradnji povjerenja sa susjednim zemljama i drugim regionalnim i međunarodnim akterima, što nam omogućuje da svoju inozemnu politiku usmjerimo prema domaćem gospodarskom razvoju. S tim ćemo ciljem raditi na uklanjanju napetosti u inozemnim odnosima i jačanju veza s tradicionalnim i novim partnerima.
Obrazovana mladež
No s obzirom na to da je svijet u kojemu živimo sve povezaniji i međuovisniji, izazovima se može pristupiti jedino putem interakcije i aktivne međudržavne suradnje. Nijedna zemlja, pa tako ni velike sile, ne može sama učinkovito riješiti izazove s kojima se suočava. Štoviše, brz "sustižni rast" zemalja u razvoju upućuje na to da će njihov zbirni gospodarski utjecaj ubrzo premašiti gospodarsku silu naprednih zemalja. Današnje zemlje u razvoju do 2030. godine vjerojatno će činiti gotovo 60 posto svjetskog BDP-a – a 2000. godine bila je riječ o 40 posto – a zbog toga će njihova uloga na svjetskoj pozornici biti znatno veća. U tom razdoblju tranzicije Iran može poboljšati svoju ulogu u globalnim okvirima. Ovogodišnji izbori, na koje se odazvalo gotovo 75 posto glasača, pokazali su da naša vjerska demokracija sazrijeva. Zbog drevne kulture i civilizacije Irana, dugovječnog kontinuiteta države, geopolitičkog položaja, socijalne stabilnosti, regionalnih previranja i obrazovane mladeži sa samopouzdanjem se okrećemo prema budućnosti i želimo ostvariti važnu globalnu ulogu kakvu naš narod zaslužuje – ulogu koju nijedan akter globalne politike ne može zanemariti.
Osim toga, razmišljamo kako nanovo izgraditi i poboljšati bilateralne i multilateralne odnose s europskim i sjevernoameričkim zemljama na temelju obostranog poštovanja. U tu svrhu treba smanjiti napetosti i primijeniti opsežan pristup koji uključuje gospodarske odnose. Možemo početi tako što ćemo izbjegavati bilo kakve nove napetosti u odnosima između Irana i SAD-a te istovremeno pokušati ukloniti nasljeđene napetosti koje i dalje remete odnose između naših zemalja. Iako možda ne možemo zaboraviti nepovjerenje i sumnju u američke vlade koje je u proteklih 60 godina morilo Irance, danas se moramo usmjeriti na sadašnjost i okrenuti se prema budućnosti. To znači da se moramo izdignuti nad sitničavim politikama te da moramo voditi, a ne slijediti skupine koje u našim državama vrše politički pritisak.
Dugoročna stabilnost
Nema sumnje da kriza u obližnjim državama utječe na interese mnogih regionalnih i globalnih aktera, koji moraju djelovati radi ostvarenja dugoročne stabilnosti. Iran je, kao velika regionalna sila, u potpunosti spreman krenuti u tom smjeru i bespoštedno raditi na ostvarenju rješenja. Stoga bi oni koji Iran predstavljaju kao prijetnju i žele mu umanjiti regionalni i globalni kredibilitet trebali prestati u interesu mira i stabilnosti u regiji i šire. Duboko me pogodila humanitarna tragedija u Siriji te strahovita patnja koju sirijski narod trpi već gotovo tri godine. Moja vlada snažno osuđuje korištenje kemijskog oružja u sirijskom sukobu. Isto sam tako zabrinut da su dijelovi sirijskog teritorija postali plodno tlo za ekstremne ideologije i okupljališta terorista.
To je pitanje koje brine mnoge druge zemlje, a pronalazak trajnog političkog rješenja za Siriju zahtijeva suradnju i zajedničke napore. Stoga nam je drago da je u 2013. godini diplomacija nadvladala prijetnju vojnim intervencijama u Siriji. Moramo nastaviti graditi taj put te shvatiti da Siriji nužno trebaju koordinirana regionalna i međunarodna nastojanja. Spremni smo doprinijeti miru i stabilnosti u Siriji putem ozbiljnih pregovora između regionalnih i izvanregionalnih strana; i u tom pogledu moramo se pobrinuti da se pregovori ne pretvore u igru nultog zbroja. Ista stvar vrijedi i za iranski mirni program nuklearne energije, koji je u proteklim desetljećima bio predmet strahovite pompe. Od početka devedesetih do danas čitav se niz predviđanja o razvoju nuklearne bombe u Iranu pokazao neutemeljenim.
Privremeni sporazum
Tijekom toga razdoblja mnogi su dizali buku i pokušavali Iran prikazati kao prijetnju Bliskom istoku i svijetu. Svi znamo tko je glavni agitator i koja je svrha prenapuhavanja ovog pitanja. Također znamo da se te tvrdnje mijenjaju u skladu s međunarodnim pritiskom na obustavu gradnje naseobina i kraj okupacije palestinskog teritorija. Te se lažne uzbune nastavljaju unatoč procjenama američke obavještajne službe da Iran nije odlučio razvijati nuklearno oružje. Štoviše, posvetili smo se tome da ne razvijamo i ne proizvodimo nuklearnu bombu. Nikad nismo ni razmišljali o nabavi nuklearnog oružja jer smatramo da bi takvo oružje naštetilo interesima naše državne sigurnosti te stoga nema nikakvo mjesto u sigurnosnoj doktrini Irana.
Čak i ideja da bi Iran mogao razviti nuklearno oružje šteti našoj sigurnosti i općem državnom interesu.Nakon privremenog sporazuma postignutog u studenome spremni smo nastaviti suradnju s P5+1 i drugima zemljama kako bismo ostvarili potpunu transparentnost našeg nuklearnog programa. Mirnu nuklearnu sposobnost koju smo ostvarili iskoristit ćemo u međunarodnom okviru zaštite, a bit će dostupna Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju radi multilateralnog nadzora, kao što je to bio slučaj prijašnjih godina. Nikad se nećemo odreći prava na korist od nuklearne energije, no spremni smo surađivati na uklanjanju bilo kakve sumnje i odgovoriti na sva razumna pitanja vezana uz naš program.
© Project Syndicate/Asia Society, 2013.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu