Britansko gospodarstvo postat će 2030. godine najveće u Europi

Autor: Poslovni dnevnik , 29. prosinac 2013. u 22:00
Prednost Velike Britanije su relativno niski porezi prema europskim standardima

Insitut CEBR drži da bi izgledi njemačkog gospodarstva bili znatno bolji kada bi došlo do raspada eurozone.

Velika Britanija bit će u poziciji da Njemačkoj preotme status najvećeg europskog gospodarstva, procjenuje londonski tamošnji Centar za ekonomska i poslovna istraživanja (CEBR) u najnovijim godišnjim prognozama.

Drugi u svijetu
U tome uglednom britanskom institutu predviđaju da će Njemačka do 2030. godine izgubiti aktualnu vodeću poziciju u Europi. Među čimbenicima koji bi trebali pripomoći ubrzanju britanskog gospodarstva u institutu izdvajaju rast broja stanovnika u Britaniji.U godišnjem World Economic League Tableu, u kojem prikazuje uspone i padove u globalnom gospodarstvu, te prognozira pozicije gospodarstava u budućnosti, CEBR također navodi da će Kina prestići SAD u 2028. godini, što je kasnije nego što pojedini analitičari prognoziraju. Ukupno gledano, Velika Britanija bit će drugo po veličini gospodarstvo u skupini najviše razvijenih u svijetu, navode u CEBR-u. Napominju ipak da će rast britanskog gospodarstva zaostajati za rastom u gospodarstvima u nastajanju poput Indije i Brazila. Pozitivan doprinos rastu, uz povećanje stanovništva, trebala bi pružiti i manja ovisnost o ostalim europskim gospodarstvima, kao i relativno niski porezi u Britaniji prema europskim standardima

Pad Francuske
Što se tiče Njemačke, u institutu smatraju da bi izgledi njezina gospodarstva bili znatno bolji kada bi došlo do raspada eurozone. Za Francusku CEBR predviđa da će biti u skupini zapadnoeuropskih gospodarstva s najslabijim rastom i da će ju Velika Britanija prestići do 2018. godine. Među razlozima za takve prognoze navode slabi rast francuskog gospodarstva uslijed tamošnjih visokih poreza, pored drugih problema koji općenito muče gospodarstva eurozone.

Raspoloženje poduzetnika

U Njemačkoj optimizam na vrhuncu

Prema istraživanju Institut njemačkog gospodarstva (IW) iz Kölna od 48 njemačkih strukovnih industrijskih udruženja, više od polovice tvrdi da je raspoloženje u tom sektoru bolje nego prije 12 mjeseci. Još je više udruženja koja su optimistična kad se radi o poslovnim perspektivama u 2014., piše DW. Razlog za optimizam je prije svega stabilan konjunkturni razvoj u Njemačkoj koji bi u idućoj godini sudeći po prognozama, mogao biti i znatno pozitivniji nego u 2013. Raspoloženje je loše samo u rudarstvu koje stoji na rubu ponora, financijskom sektoru, među proizvođačima papira i u energetskom sektoru.

Komentirajte prvi

New Report

Close