Autor/Izvor/Fotografija: © Portal croenergo.eu (M.P.) / ENERGO MEDIA SERVIS / Lendager Arkiteker / Jesper Ray
Danski arhitektonski studio Lendager Arkitekter nedavno je dovršio svoj dugoočekivani projekt pod nazivom Upcycle House. Radi se o kući koja je u potpunosit izgrađena od recikliranih i oporabljenih materijala te je eksperiment održviosti u pogledu smanjenja emisija CO2 korištenjem isključivo oporabljenih materijala. Građevinski materijali korišteni u ovoj kući najrazličitijeg su porijekla. Dva montažna kontejnera koji su izolirani s vanjske strane tvore osnovni strukturni okvir kuće. Krov i eksterijer kuće izgrađeni su uz pomoć listova od recikliranih aluminijskih limenki. Fasadni paneli izrađeni su od prešanog i toplinski obrađenog recikliranog granuliranog papira, dok je kuhinjski pod napravljen od plutenih čepova za šampanjac, a kupaonske pločice od recikliranog stakla. Zidovi i podovi prekirveni su OSB pločama koje su napravljene od prešane iverice.
Što se energetske učinkovitosti tiče, mali proračun projekta (oko 130 tisuća eura) uvjetovao je maksimalno korištenje pasivnih značajki. U skladu s tim, orijentacija, temperaturne zone, optimizacija ulaza dnevnog svjetla te sustav prirodne ventilacije strateški su provedeni kroz cijelu kuću.
Krajnji rezultat je moderan i suvremen dizajn koji izgleda kao da je napravljen od puno skupljih, novih materijala. Kuća ima veliki dnevni boravak koji je spojen sa kuhinjom, četiri spavaće sobe, kupaonicu, ostavu i komoru za pasivno hlađenje. Vanjski prostor sadrži veliki staklenih te južno orijentiranu terasu.
Ova kuća primjer je pristupačne gradnje uz maksimalno smanjenje emisija. Anders Lendager, glavni arhitekt na projektu, izjavio je: "U početku smo mislili da je smanjenje emisija CO2 za 65% nerealistično, no u konačnici smo emisije smanjili za čak 86% u odnosu na referentnu kuću. Imajući ove postotke na umu, postavlja se pitanje zašto nitko osim nas ne radi na ovakvim projektima? Zašto u građevinske propise nije uključen postotak recikliranih materijala koji se moraju koristiti prilikom gradnje ukoliko imamo na umu sve dobrobiti gradnje sa takvim materijalima?"
Izvorni tekst pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu