Želim dividendu, a ne da Herbalife kupuje dionice

Autor: Tomislav Birtić , 22. prosinac 2013. u 22:00

Cijeli svijet iščekuje da kompanija objavi da kreće buyout, velika većina twitteraša sanja short squeeze, a ja želim 10 dolara po dionici.

Prosvjedi na periferiji Europske unije zapravo su epilozi najmasovnije partije pokera otkako je izmišljen kredit. Znamo kako to ide. Nekoliko njih igra, da bi na kraju ispred pobjednika bila hrpetina novca ili žetona, a poraženi kroz zube sikće: "Varao si!". Pod stolom netko drži revolver, ili netko bijesno prevrne stol. Ponekad onaj s brdom para završi obješen o prvo drvo, ili dobije metak, ponekad obrani osvojeno na kartanju. No, život teče dalje… 

Dno je blizu
Treba vidjeti kako će završiti priča s bankarima i drugim pobjednicima okončanog ciklusa histeriziranja, ali vrlo je slično. Cijeli narodi su mogli prodati sve što imaju i za gotovinu kupiti stanove, automobile, plazme s dijagonalom zilijun, mobitele, platiti si ljetovanja i skijanja. A mogli su i otići u banke, koje su onda procijenile imaju li narodi čime jamčiti da će vratiti kredite, pa su kredite uglavnom dale. Narodi su kupili što su htjeli, u međuvremenu je ono što nazivaju svijetom iz Kine i Indije preselilo na zapad, i sad treba vidjeti što će ostati od vlasništva, privatnog vlasništva, kako će se redefinirati ovaj svijet. Kako se potreba za redefiniranjem svijeta javlja upravo u doba, za moj pojam – savjet ne tražim, niti bih ga dao – histeričnih valuacija na tržištima kapitala, čekam ili da se dno bar počne nazirati, ili da vidim jasan smjer kamo će svijet zakoračiti nakon što završi tučnjava poslije partije pokera.I sad, da malo portretiram histeriju na svom terenu.

PwC je revidirao Herbalifeove rezultate u posljednje tri godine. Očekivano, sve je u redu, pa je nakon presude suda u Belgiji da kompanija poslije sasvim zakonito, da se ne radi o piramidi, put za daljnji rast cijene i dodatno raščišćen. Ode cijena 10 i više posto gore, a opet su se aktualizirala i maštanja, pa i malih ulagača, da će kompanija za 1,000.000.000 dolara i, s kreditom, dvostruko više, kupovati svoje dionice poništavanja radi. Skromno sam se na Twitteru, koji podjednako dobro funkcionira i kao tražilica i kao forum, kao i na SeekingAlpha, oglasio sa željom da dobijem dividendu. Jednostavno je. Kupovao sam po prosječno 56 dolara, nakon stock splita 28. Sad ne kupujem. Ne kupujem li sam, naravno da ne želim ni da kompanija kupuje u moje ime. Kupi li dionica za 1,000.000.000 dolara, plati li premiju, dakle dionicu 80 dolara, bilo bi to 12,500.000 milijuna od, da ne cjepidlačimo, 100,000.000 dionica. 

Igra investiranja
Radije bih 10 dolara izvanredne dividende, što bi bio jednokratni prinos od skoro 36 posto na moju investiciju. No, osim moje, ultrakonzervativne igre čistog investiranja, postoje i druge varijante… Naravno, short squeeze, to jest, kako je Icahn rekao, mother of all short squueze. Najveći dioničari zajedno drže više od 60 posto. Kupe li 10 ili 25 posto free floata, pitanje je od koga bi Ackman, i pošto, kupio dionice koje mora vratiti onima od kojih ih je posudio. Stvarno bi bilo zanimljivo znati je li nervozniji on, ili su to ulagači u njegov fond. Jesu li doista hladnokrvni, ili samo sjajno blefiraju? Analitičari jedan za drugim povećavaju ciljanu cijenu, Icahn raspaljuje maštu sljedbenika, a ja sam, onako, za potrebe teksta, na Nasdaqu provjerio short interest ratio, oko 21. Ackman je 40 posto svog šorta pokrio, dakle ostalo su manji igrači.

Razmišljanje o zlatu
I, vidim da dragi čitatelj pohvaljuje (tako sam to, ograničen kakav već jesam, shvatio) moje davno pisanje o ulozi profesionalaca na forumima, a kudi (i to je samo moja interpretacija njegovih riječi) razmišljanje hoću li kupiti nešto zlatnih polugica i čekanje dolara na nekoj razini. Pa, što se zlata tiče, nisam kupio. Čak sam jedini zlatni predmet koji sam imao – prodao. A da razmišljam, da, kao i čovječanstvo posljednjih nekoliko tisuća godina, razmišljam o zlatu. Dolar? Možda sam trebao prodati na 1,18. Ali, eto, Fed je stidljivo počeo s taperom. A i mogao bi mi, taper je taper, kakav god bio, dolar uskoro trebati. Eh… Žao mi je što nikad nećemo saznati što bi dragi čitatelj o meni govorio da sam kupio Petrokemiju na, što ja znam, 350 ili 380 kuna. A najbolji mi je prijatelj. Na burzi, bez konkurencije, najbolji.

* Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju ni na bavljenje dionicama. Autor posjeduje HDEL-R-A, IPKK-R-A, TUHO-R-A, KODT-P-A, HBAS-R-A, LURA-R-A, VPIK-R-A, STTB (Makedonija), PLNM (Srbija) i HLF (NYSE).

Komentari (7)
Pogledajte sve

Večeras izlazi nova kolumna [emo_smijesak]

[img]http://antikvarijat-biblos.hr/upload/catalog_product/10986/sdc16256_52a74880c849e.jpg[/img]

Berlin Alexanderplatz suvremeni je ep modernog velegrada u određenom vremenskom trenutku, ali istodobno i priča o iskustvima priprosta momka Franza Bibekopfa, nezaposlenog radnika, među svodnicima i provalnicima u društvenom podzemlju velegrada. Pripovjedač nas vodi kroz Berlin dvadesetih godina, kroz krčme, robne kuće, skladišta, klaonice, skrovišta kriminalaca. Bogataški Berlin i kulturne ustanove druga su sfera, koja se jedva nazire. Nezaboravna se književna snaga ovoga romana osniva na jedinstvenom, samo u ovom djelu ostvarenom spoju posve raznorodnih sastavnica: na montaži dokumentarnih tekstualnih segmenata, na jezičnim kolažima koji okupljaju i berlinski dijalekt i provalnički žargon i stil biblijskih tekstova, a sve to prožeto intervencijama tradicionalnog pripovjedača. Uspjeh Döblinova romana temelji se na mogućnosti različitih načina čitanja, slojevitih i jednostavnih, konvencionalnih, ali i na tome što Berlin Alexanderplatz nije samo „berlinski roman“, to je roman koji predočuje velegradska iskustva uopće, univerzalan prikaz racionalnih i iracionalnih strana urbane civilizacije.


Birticu,

U Hrvatskoj je dividenda oporeziva, a kapitalna dobit nije. Tebi se vise isplati da kupuju dionice.

ako sam dobro racunao, jedino ako ‘detoniraju’ short squeeze.
inace, i s porezom na dividendu bolje prolazim nego s kupnjom radi ponistavanja.
ne mogu si pomoci [emo_smijeh] na skali od 1 do 10, gdje je 1 spekulant a 10 konzervativni ulagac, za moju konzervativnost nema broja, valjda sam 50…

Birticu,

U Hrvatskoj je dividenda oporeziva, a kapitalna dobit nije. Tebi se vise isplati da kupuju dionice.

New Report

Close