U ponedjeljak je istekao rok za prikupljanje obvezujućih ponuda za preuzimanje slovenske tvrtke Litostroj Power, iz sustava grupacije Cimos koja ima ukupno 28 zavisnih tvrtki, između ostalih i PPC Buzet u Hrvatskoj. Iako za sada nije poznato koliko je ponuda za Litostroj došlo, iz hrvatskog Končara su potvrdili da je njihov Nadzorni odbor dao suglasnost za davanje ponude za 49 posto udjela u slovenskoj tvrtki. Naime, Končar je u ovaj projekt išao sa slovenskim partnerom Kolektorom. Ljubljanski dnevnik Finance navode da je dubinsku analizu Litostroja napravilo ukupno šest tvrtki, tako su tu osim Končara i konzorcij HSE, Gen Energija te Gorenje. Interes su pokazala i dva strateška ulagača iz Češke i Velike Britanije.
Manjinski udio
Končar je već prije službeno potvrdio svoj interes za Litostroj Powerom, a o čemu je obavijestio i svoje ulagače putem Zagrebačke burze. Zagrebačka tvrtka bi bila samo manjinski suvlasnik Litostroj Powera te ga ne bi mogao uklopiti unutar vlastite grupacije u slučaju uspješne kupnje jer je Kolektor većinski partner, a što potvrđuje i odluka Nadzornog odbora Končara od 13. prosinca. S druge strane u Kolektoru navode da im je Litostroj Power jako važan jer im je cilj zaokružiti proizvodnju na području energetike, budući da proizvode transformatore pa sada želi u proizvodnju uključiti turbine i inženjering. Za sada nije poznato koliki su iznos Končar i Kolektor spremni ponuditi. Za kompaniju se zanima i državni Gen Energija koji u vlasništvu ima nuklearnu elektranu Krško te Savske elektrane preko kojih sudjeluje u 40-postotnom suvlasništvu Srednjesavskih elektrana. Cimos je i prije godinu dana prodavao Litostroj Power, ali prodaja nije uspjela. Prema pisanju slovenskih medija, Gen Energija je prošle godine za kupnju Litostroj Powera ponudila 24 milijuna eura, što je bilo gotovo dvostruko manje od ponude poljskog financijskog fonda Innova capital od 42 mililjuna.
Zajednički projekti
U igri su i Holding slovenskih elektrana (HSE), te Gorenje. Litostroj Power ove godine ima nešto slabije rezultate te očekuje prihode od 50 milijuna eura. Slovenska tvrtka proizašla je iz konzorcija Litostroj koji je, između ostalog, proizvodio turbine za veliki broj hidrocentrala u bivšoj Jugoslaviji. Do 1991. je usko surađivao s Končarom koji je proizvodio generatore te su ih zajedno ugrađivali i servisirali opremu za većinu hidrocentrala po cijeloj bivšoj državi. S obzirom na zajedničku povijest, sasvim je razumljiv Končarov interes za sudjelovanje u kupnji Litostroj Powera kojim bi dodatno proširio ponudu i tržište. Da je suradnja dvije tvrtke aktualna i danas, pokazuje i jučerašnja objava iz Litostroja o potpisivanju 36,5 milijuna eura vrijednog ugovor za opremanje HE Brežice. Naravno, i u ovom projektu je sudjelovao Končar, odnosno njegovo društvo Inženjering za energetiku i transport (KET) na kojeg otpada 12,3 milijuna eura vrijednosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.E moj Končar ako ovu priliku propustite, za ovu lovu….nije dobro….
Uključite se u raspravu