Ante Samodol, bivši čelnik Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa), pronašao je novu karijeru prije nego što je imenovan u Upravu Zagrebačkog holdinga u srpnju ove godine. Štoviše, i dalje je jedan od triju članova Investicijskoga odbora Alpe Adria Balkan Funda (AAB) sa sjedištem u Gibraltaru.
“U to vrijeme tražio sam posao, pa me nazvao prijatelj iz Slovenije i ponudio mi mjesto u novom fondu, nakon čega sam pristao postati član odbora”, objašnjava Samodol angažman koji je počeo u ožujku ove godine, tri mjeseca nakon što mu je istekla zakonska zabrana zapošljavanja u financijskoj industriji u razdoblju od godine dana od prestanka dužnosti u Hanfi.
Zanimao ih slovenski Foton
Kaže da Holdingu nije bio dužan reći da je član fonda u kojemu, kako kaže, ne dobiva ni naknadu. “Kad bih aktivno sudjelovao u radu, vjerojatno bih i dobivao naknadu, ali riječ je o novom fondu koji još nije imao neke veće investicije”, objašnjava Samodol, naglašavajući da još nije imao nikakvu aktivnost u fondu. Na pitanje smatra li da bi bio problem kada bi isti taj fond sudjelovao u najavljenoj budućoj privatizaciji dijelova Holdinga, kaže da bi se u tom slučaju izuzeo.
“Sigurno je da bih bio u klasičnom sukobu interesa i ne bih sudjelovao u tome”, kaže Samodol, dodajući da se fond ne bavi privatizacijom i restrukturiranjem komunalnih poduzeća, nego ga zanimaju uglavnom turizam i prehrambena industrija.
Fond je dosad imao samo jedan ozbiljniji pokušaj ulaganja, kada se zanimao za slovenskog proizvođača medicinskih lasera Foton u većinskom vlasništvu države, a za koji se zanima i jedan američki investitor koji je ujedno favorit Uprave. Iako je AAB najavio 250 milijuna eura ulaganja, još je u fazi prikupljanja novca od ulagača, tumači Samodol.
Osnovan je u Gibraltaru, koji je svojevrsna europska porezna oaza, budući da se na tom komadiću britanske suverenosti na europskom jugu ne oporezuju primici iz inozemstva. Osim toga, vlasnici su skriveni, ne zna se tko su, a na internetskim stranicama fonda stoji da “imena vodećih partnera ostaju povjerljiva na njihov vlastiti zahtjev te će detalji biti dostupni samo drugim vodećim partnerima”.
Samodol u tome ne vidi problem te ističe da se ne bi uključivao u fond koji bi bio registriran u klasičnoj poreznoj oazi. “Gibraltarski fondovi pod strogom su regulativom Velike Britanije, koja je i nama bila uzor u Hanfi. Osim toga, tajnovitost vlasnika je legitimna i da nešto nije u redu, sigurno se fond ne bi mogao osnovati na Gibraltaru pod strogim britanskim nadzorom”, kaže Samodol. Fond je osnovan u lipnju prošle godine, a njegov tim čine ljudi podrijetlom iz različitih zemalja – od Hrvatske, Slovenije pa do Velike Britanije i Švedske.
Uredi u Sloveniji i Hrvatskoj
Osim u Gibraltaru, urede ima u Sloveniji i Hrvatskoj, u kojoj se ured nalazi na adresi splitskoga odvjetnika Marija Borasa, koji je naveden i kao član fonda. Strategija mu je ulaganje na teritoriju cijele bivše Jugoslavije, u svih nekadašnjih šest republika, a kako kaže Samodol, uglavnom ih zanimaju dionička društva zrela za restrukturiranje.
Osim toga, u fondu navode da nije isključeno ni ulaganje u Rumunjskoj, Mađarskoj ili Bugarskoj, jer vide priliku u prodaji državne imovine. Kako su naglasili, “na tom se području provodi veliki val privatizacije na kojemu vlade prodaju nestratešku imovinu”, pa u tome vide svoju priliku. Na svojim internetskim stranicama navode kako ih zanima ulaganje u cijeli gospodarski spektar: od farmaceutske industrije, energetike, trgovine, osiguranja, infrastrukture pa do energetske i teške industrije. Jedino što odbacuju kao cilj ulaganja jesu građevina i nekretnine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu