Autor: Igor Žiger
Možda nije poznato koliki značaj proizvodnja transformatora ima za cjelokupno hrvatsko gospodarstvo. Također vjerojatno nije opće poznat podatak da je Hrvatska najveći proizvođač transformatora u svijetu, ako se gleda relativan odnos po glavi stanovnika. Unatoč malom broju stanovnika koji apsolutno pogoduje toj brojci, ona je ipak mnogo više od dobre marketinške fraze i odlično simbolizira koliko je znanja i tradicije vezano uz transformatore koncentrirano upravo ovdje, u maloj državi u centru jugoistočne Europe.
Mjerni transformatori, kao nezamjenjiva komponenta elektroenergetskih rasklopnih postrojenja i elektrana imaju dvostruku ulogu. Prva uloga jest da vjerno, uz pogrešku koja se definira u djelićima postotka, prenesu traženu veličinu, napon ili struju, ovisno o tipu transformatora, s visokonaponske na niskonaponsku stranu. Prenesena veličina se tada mjeri i analizira ili u svrhu obračunskih mjerenja, krucijalnih u današnje kapitalističko doba, budući da iz njih proizlaze kontrola i naplata električne energije, ili u svrhu snabdijevanja zaštitnih uređaja električkim signalom o stanju u elektroenergetskoj mreži kako bi oni mogli pravovremeno i točno odraditi svoju funkciju. Druga uloga je da pomoću sustava visokonaponske izolacije električki odvoje visokonaponske komponente i niskonaponske komponente, te opremu i ljude. Riječ induktivni, koja se u više navrata misteriozno provlači kroz tekst označava izvedbu transformatora kod koje se prijenos mjerene veličine odvija izmjeničnim magnetskim poljem, posredovanjem magnetske jezgre okružene primarnim i sekundarnim namotom odvojenih glavnom izolacijom. Ovakva izvedba se smatra „klasičnom“ za sve tipove transformatora, dok u domeni naponskih transformatora postoje i drugi koncepti kao što su kapacitivna dijelila ili optoelektronička veza.
Induktivni naponski transformator tipa VPU-525, projektiran za kanadsko tržište, te namijenjen za visokonaponsku mrežu napona 550 kV, pomiče granice obje skupine gore navedenih zahtjeva, s time da su zahtjevi za izolacijom, vidljivi u iznosima ispitnih napona, vrlo oštri. Zapamtite, ispitni naponi ovog transformatora 550/800/1800/1300 kV i otprilike su 15 % viši od ekvivalentnih iznosa koji su standardni na europskom tlu (800 kV je jednominutni napon industrijske frekvencije, 1800 kV udarni napon koji simulira oblik vala udara groma, a 1300 kV je sklopni napon koji se ispituje na umjetnoj kiši). Međutim, zbog ogromnog, rijetko napučenog teritorijalnog prostranstva, velikih duljina dalekovoda, istosmjernog prijenosa i drugih čimbenika, kanadski standard definira upravo te, povišene napone, koje nije trivijalno zadovoljiti. Štoviše, vrlo je upitno može li ijedan drugi proizvođač mjernih transformatora, svojom izvedbom induktivnog naponskog transformatora koji koristi papirno-uljnu izolaciju ispuniti takve zahtjeve.
Kako uspjeh i obično proizlazi iz originalne ideje i drugačijeg pristupa, tako i Končar naponski transformatori koriste jedinstveni koncept. Taj koncept se bazira na otvorenoj magnetskoj jezgri, te koristi glavnu izolaciju pravilnog, cilindričnog oblika i sekcioniran primarni namot, što su sve utjecajni faktori koji omogućuju dosezanje najviših naponskih razina. Unatoč samom konceptu i više od pola stoljeća iskustva s ovakvim tipom transformatora, izvedba ovog projekta predstavljala je velik izazov za tvornicu Končar – Mjerni transformatori po svim osnovama; računski, tehnološki i izvedbeno. U svakom od tih segmenata, od električkih proračuna do logistike i ispitivanja, bilo je potrebno uložiti izniman napor i trud, te primijeniti i verificirati vrlo suvremene i opskurne proračunske metode, najnovija tehnološka rješenja i materijale. Ne smije se zaboraviti ni suradnja s drugim končarevim društvima, prvenstveno s Končar – Institutom za elektrotehniku i Končar – Energetskim transformatorima, prvenstveno na polju ispitivanja transformatora.