Rumunjska uvodi superimunitet za političare

Autor: Poslovni.hr/Hina , 13. prosinac 2013. u 15:22
Thinkstock

Amandmani na kazneni zakon, izglasovani u utorak bez parlamentarne rasprave, navode da predsjednik države, senatori, zastupnici donjeg doma, kao i odvjetnici više nisu “javni dužnosnici”.

Rumunjski parlament usvojio je ovaj tjedan zakon koji će visokim državnim dužnosnicima, parlamentarcima i odvjetnicima omogućiti "superimunitet" od progona za korupciju, otvoreno prekršivši europske i međunarodne sporazume, prenose europski mediji.

Amandmani na kazneni zakon, izglasovani u utorak bez parlamentarne rasprave, navode da predsjednik države, senatori, zastupnici donjeg doma, kao i odvjetnici više nisu "javni dužnosnici".

To znači da više ne moraju odgovarati za zloporabu ovlasti, korupciju, sukobe interesa i druga kaznena djela povezana s korupcijom. Oni koji su za to već osuđeni, mogli bi biti oslobođeni ako zakon stupi na snagu.

Budući da su mnogi ministri ujedno parlamentarni zastupnici i odvjetnici, novi imunitet odnosi se i na članove vlade.

Isto tako, gradonačelnici i drugi lokalni dužnosnici više neće morati odgovarati za sukobe interesa.

Rumunjski predsjednik Traian Basescu, koji još mora potpisati zakon, obećao je da će ga vratiti parlamentu. No to može učiniti samo jednom, a parlament nije obvezan uvažiti njegov prigovor. "Zahvaljujem im što su mislili na mene, ali meni to nije potrebno", rekao je.

"Ta promjena znači da smo se vratili deset godina unatrag", ocijenio je, prenosi EUobserver.

U Rumunjskoj je do sada zbog korupcije osuđeno ili se sudi 28 članova parlamenta. Uz to, više od stotinu gradonačelnika i njihovih zamjenika na sudu je zbog dodjele javnih ugovora obitelji i prijateljima ili sličnih djela, po podacima rumunjskog tužiteljstva.

"Ta zakonska promjena znači flagrantno kršenje međunarodnih sporazuma koje je Rumunjska ratificirala 2002. i 2004. – konvencije Vijeća Europe i UN-a o borbi protiv korupcije", priopćilo je državno odvjetništvo.

Zakon je kritiziralo i rumunjsko tijelo za sudačku etiku (CSM), koje nije bilo o njemu konzultirano, upozorivši da će zakon u biti osloboditi predsjednika i zastupnike od svake odgovornosti za ta kaznena djela.

Ovo nije prvi put da se rumunjski zastupnici nastoje zaštititi od kaznenog progona. U ljeto prošle godine, promjene kojima se željelo ograničiti ovlasti ustavnog suda bile su politički motivirane jer su državne institucije vodile politički rat između predsjednika desnog centra i premijera lijevog centra. Slučaj je završio neuspjelim pokušajem opoziva predsjednika.

Rumunjska je kao i Bugarska i dalje pod posebnim europskim monitoringom, koji se odnosi na vladavinu prava, borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Europska komisija poručila je tim povodom Bukureštu da svi građani pred zakonom moraju biti jednaki.

"U našim dosadašnjim izvješćima istaknuli smo da se zakoni o borbi protiv korupcije i sukoba interesa moraju odnositi na političke dužnosnike", rekao je glasnogovornik Europske komisije Mark Gray, upozorivši da će se ova "neočekivana" odluka rumunjskog parlamenta naći u idućem izvješću o vladavini prava u zemlji u siječnju, prenosi France Presse.

Komentirajte prvi

New Report

Close