Stečajem Tempa u tišini država otvara vrata Hidroelektri i Škegrinu Quaestusu

Autor: Marija Brnić, Suzana Varošanec , 11. prosinac 2013. u 22:01
Borislav Škegro s Quaestusom bi u Tempu odigrao scenarij sličan Čermakovu u Diokiju/PIXSELL

Na Tempo-inženjering, kojem je usvojen plan u predstečaju, prebačeno je 300-tinjak radnika.

Iako je u predstečaju zagrebačke građevinske tvrtke Tempo propao plan da je preuzmu Hidroelektra niskogradnja, zajedno s Quaestusom Borislava Škegre, vrlo je izgledno da će se to riješiti kroz stečaj.

Na Trgovačkom sudu u Zagrebu pokrenut je prethodni stečajni postupak te je dosadašnji predstečajni povjerenik Ante Jukić imenovan za privremenoga stečajnog upravitelja. Većinski je vlasnik Tempa država, a ujedno je najveći vjerovnik sa 300-njak milijuna kuna potraživanja. Na isti način kao što je država kao vlasnik tvrtke u svojim rukama držala konce u predstečaju, sada, kad je on propao, kontrolirat će kao najveći vjerovnik i rasplet samog stečaja tvrtke.

 

50milijuna

kuna tražila je država za zatvaranje obveza mirovinskom fondu

Kvaka – ovisno društvo 
Drugim riječima, sve što je država, odnosno njezina tvrtka, osmislila kao plan u predstečaju, sad može elegantno riješiti u stečaju. Financijski direktor Tempa Miloslav Čolak potvrđuje da Hidroelektra nije povukla svoje pismo namjere za strateško partnerstvo."Pismo je formalno i dalje na snazi", rekao nam je Čolak. Slučaj Tempa uvelike podsjeća na Dioki, gdje se Crodux Ivana Čermaka prema objavljenim informacijama formalno nije povukao, no tvrtka je završivši u stečaju povukla i Dinu Petrokemiju, svoje ovisno društvo koje ima nepravomoćnu nagodbu, u stečajnu masu. I u grupaciji Tempa postoji ovisna tvrtka, Tempo-inženjering, na koju je iz matice prebačeno 300-tinjak radnika radi isplata plaća. Čolak je potvrdio da je to bila svrha odvajanja radnika od imovine te da su radnici zadržali stečena prava. No, u ovom slučaju Tempovo ovisno društvo, za razliku od Dine, nema sklopljenu sudsku nagodbu, a s njegovim stečajem otvara se pitanje što će sad biti na sudu.

Nisam optimist, rekao je Čolak, navodeći da bi u slučaju otvaranja stečaja Tempo-inženjeringa radnici imali od državne agencije pravo na naplatu potraživanja, dok Uprava svoja potraživanja u zadnjem isplatnom redu nikad ne bi naplatila. Prema našim izvorima, u pregovorima između Tempa i njegova najvećeg vjerovnika Ministarstva financija nikad nije bilo znaka sumnje da se predstečajna nagodba neće postići. Čak je i Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), doznajemo neslužbeno, blagoslovio ulazak Hidroelektre u Tempo i Škregrinu financijsku injekciju od 50-ak milijuna kuna, od čega bi većina išla za jačanje Hidroelektre, a manji dio Tempu, za otpremnine radnicima i razlučne verovnike. No, navodno je u zadnji čas došlo do preokreta, pa je umjesto namirenja dijela duga prodajom imovine država zatražila isplatu 50 mil. kn u gotovini za zatvaranje obveza mirovinskom fondu. Nagađa se da bi novac uspjeli namaknuti da se nije pojavio problem viška radnika, navodno njih stotinjak, za mogućeg strateškog partnera Hidroelektru u paketu s Quaestusom.

Radnicima otkaz
No, u stečaju ta će zapreka otpasti: radnici će dobiti otkaz, a stečajni upravitelj angažirat će tek dio potreban za nastavak proizvodnje ako to bude diktirala država kao najveći vjerovnik. Iako se Hidroelektra i dalje smatra glavnim kandidatom, nije isključeno da država već ima spremnog jačeg igrača za Tempo, u čijoj su imovini i deseci tisuća kvadrata vrijednog zemljišta. Očekuje se interes iz šireg kruga potencijalnih kupaca, a najzanimljivija je teza koja prati reprizu Diokijeva slučaja, tj. da je država odustala od obnovljenog predstečaja kao sanacijskog rješenja i pristala da je stečaj jedino pravo mjesto za to.

Komentari (7)
Pogledajte sve

država vlasnik a ujedno i vjerovnik na 300 milijuna kuna. ništa drugo nego rupa za izvlačenje novca, taj podatak je dovoljan da znamo kako su još 300 milijuna kuna ukrali političari i državni činovnici.

policija i tužitelj će, naravno, nešto poduzeti tek ako se mafijaške strukture zavade.

dobro je rekao sudac kolakušić da su predstečajne nagodbe gori kriminal od privatizacije.

Škegro ima nos za blue chip! Nakon tekstilnog bisera TTT sad i Tempo…. što jedobar menadžment tih firmi “pošteno” izgradio Škegro pokupi za sitnu (tuđu) lovu! [emo_smijeh] BTW Tempo nema posla i rezona za 30-ak radnika, a ne za 300….

ide država i rasipa, za njom ide Škegro i skuplja, baš me zanima tko će se dokopati zemljišta i kome će ga prodati, koliko će novih stranih centara biti izgrađeno i tko će ih graditi

da pogodimo:
– država otpisuje dugove
– Škegro “kupuje” ostatak za bagatelu ( toliko da radnicima daju kakve takve otpremnine )- sistem ne talasaj
– zemljište i nekretnine ostaju Škegri
– ostatak što ne valja ( škart ) Škegro opet prodaje državi!!!
Već viđeno u svim Škegrinim potezima!!!
plaćam pivu ako sam fulao![emo_smijeh]

New Report

Close