Europski parlament izglasao je na plenarnoj sjednici u Strasbourgu novu ribarsku politiku EU-a za sljedeće sedmogodišnje razdoblje, koja uključuje mjere za zaustavljanje pretjeranog izlova i postupno uvođenje zabrane vraćanja ulovljene ribe u more.
"Reforma omogućuje rješavanje najvećeg problema zajedničke ribarske politike – pretjeranog izlova. Vijeće EU-a sada će morati postupati na održiv način kada se bude pregovaralo o kvotama za izlov", izjavila je parlamenarna izvjestiteljica za ribarsku politiku Ulrike Rodust, socijaldemokratkinja iz Njemačke, nakon što je u utorak Parlament izglasao zakonodavni paket kojim se regulira zajednička ribarska politika.
Ribari će moći loviti onoliko određene vrste ribe koliki je godišnji prirast te vrste i na taj se način želi obnoviti i održati riblji fond.
Vraćanje ribe u more, uglavnom one ribe koja ne spada u željenu vrstu ili je premala, često je praksa i skoro četvrtina ukupnog ulova u EU ponovno završi u moru, a većina te ribe ugine. Kako bi se zaustavila ta praksa, ribarski brodovi morat će iskrcati na kopnu 95 posto svoga ulova. To će se početi postupno primjenjivati od 2015. godine.
Reformirana ribarska politika sadrži puno novih pravila. Jedna od njih je da će zemlje članice koje imaju preveliku ribarsku flotu biti kažnjavane uskratom subvencija iz ribarskog fonda EU-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu