Osim što si je izbila prihode, Vlada je potaknula rast crnog tržišta

Autor: Marija Brnić , 10. prosinac 2013. u 09:24
Mali trgovci smatraju da je padu prodaje još više pridonijelo dizanje trošarina/Goran Jakuš/PIXSELL

Proizvođači cigareta i rezanog duhana zatražili su ocjenu ustavnosti spornog zakona, a navodno to nije jedini pokrenuti predmet.

Dok se industrija duhana još priprema za uvođenje strožih pravila za prodaju cigareta koje novom direktivom nalaže Europska unija, u Hrvatskoj se počinju zbrajati i prvi rezultati hrvatskih postroženja u prodaji. Efekti u svakom slučaju za državu neće biti povoljni, a priča bi mogla imati i sudski epilog.

Od 1. listopada, naime, na snazi su nove odredbe zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda, kojima se strogo zabranjuje izlaganje cigareta u dućanima i ostalim prodajnim mjestima, kao i prodaja na automatima za prodaju cigareta. Namjera je Vlade bila zaštiti zdravlje građana, što je uostalom bio i razlog da je na tu odluku suglasnost dala i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, smatrajući da je zdravstvena politika iznad tržišnog nadmetanja. No, premda još službenih podataka i analiza nema, iz redova proizvođača i posebice trgovaca uvjeravaju da će ova mjera za državu na koncu imati potpuni kontraefekt. "Promet je nakon uvođenja te mjere pao za 30 posto, s time da konzumacija cigareta, cigara i ostalih duhanskih proizvoda nije pala, nego se jednostavno trgovina preselila na crno tržište", ističe Renato Perica, član uprave velikog uvoznika duhanskih proizvoda Roberto-plus.

Nesumnjivo je, potvrđuje i menadžer British American Tobaccoa za hrvatsko tržište Tom Fučkar, da je u drugom polugodištu 2013. došlo do eksplozije crnog tržišta u Hrvatskoj. "Ozbiljno dvojimo da ta mjera stvara učinke na kreiranje ukupne potrošnje, no s druge strane prepoznaje se da crno tržište raste na štetu legalnog i nadam se da će to zabrinuti i uznemiriti i represivni aparat", kaže Fučkar.Službenih procjena trendova na hrvatskom tržištu cigareta još nema. U Hrvatskoj gospodarskoj komori oslanjaju se na podatke državne statistike, u kojima se još ne naziru promjene. Trgovci, posebice mali, ističu kako je padu kupnje cigareta više od samog skrivanja iza zavjesa ili ispod pulta više pridonosi posljednje povećanje trošarina. Tržište preplavljuju cigarete iz Srbije, Kosova i BiH, te rezani duhan od nelicenciranih otkupljivača. Koliki se udarac time nanosi legalnom tržištu, a koliko gubi proračun, još se samo nagađa.

Pojedini "igrači" na tržištu kažu kako pripremaju analizu, no žale se da im odnemaže to što za razliku od europske prakse, hrvatsko ministarstvo financija ne izvještava mjesečno o broju izdanih markica, na temelju čega bi se najpouzdanije moglo dobiti pregled aktualnog stanja na tržištu. Najveći udar, kažu iz duhanske industrije, trpe novi proizvodi koji su u međuvremenu lansirani, a o kojima informacije ne mogu nikako doći do klijenata. Jedan od pogođenih u tom pogledu navodno navodno je i rovinjski TDR, kojemu ovakav režim zapravo pogoduje, budući da se zadržava potrošačke navike. Zbog zatvaranja tržišta su pred Ustavnim sudom BAT, Tvornica rezanog duhana iz Udbine, te udruga trgovaca i distributeri aparata za prodaju cigareta zatražili ocjenu ustavnosti tog zakona, a navodno to nije jedini takav predmet pokrenut u ovom slučaju na Ustavnim sudom.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ova vlada stalno griješi.
Što god naprave – krivo naprave.
Kada dignu poreze manje ubiru poreza .
Nakon uvođenja mjera promet je pao 30 % , ali je šverc porastao 30 %.
Da je vlada čula za Zakon spojenih posuda nebi donosili krive odluke.

New Report

Close