Mađarska naftna i plinska grupa Mol ponudila je Hrvatskoj da otkupi udio u Ini, a ne bude li ga hrvatska vlada mogla ili htjela otkupiti, Mol će ga prodati nekom drugom, kazao je danas potpredsjednik upravnog odbora mađarske kompanije Sandor Csanyi.
Prodaja udjela u Ini nije u interesu Mola, koji je u prvom redu zainteresiran za to da Ina posluje na tržišnim osnovama. No, ako nema drugog rješenja, "željeli bismo biti pošteni", kazao je Csanyi u razgovoru za mađarsko izdanje Forbes Magazina.
"Znamo da je to ključna kompanija za Hrvatsku, dio njezina nacionalnog identiteta, i zato smo hrvatskoj državi ponudili da ga otkupi. To bi bilo u interesu obje strane", tumači Csanyi, koji je ujedno i predsjednik uprave i izvršni direktor mađarske OTP banke.
"Istodobno sam svjestan da državi nije lako upravljati takvim ulaganjem. Ako (u Zagrebu) ne budu željeli ili mogli kupiti naš udio u Ini, namjeravamo ga prodati nekom drugom", istaknuo je.
Mol će u tom slučaju tražiti druge prilike za ulaganja, ali ne u regiji, dodaje Csanyi.
Zasebno, Molov financijski direktor Jozsef Simola u Londonu jučer je istaknuo da mađarska kompanija preferira dogovor s hrvatskom vladom o rješenju kojim bi se stvorila dodana vrijednost.
Ako se takvo rješenje ne može dogovoriti, preostale opcije uključuju hrvatsko preuzimanje Molova udjela u Ini, odnosno prodaju udjela nekom drugom ako dogovor ne bude moguć ili ako hrvatska vlada ne bude mogla otkupiti udio u Ini.
"To pitanje vjerojatno neće biti riješeno ove godine a možda ni u prvom tromjesečju 2014., budući da bi pregovori s hrvatskom vladom mogli trajati tjednima ili čak mjesecima prije no što bude postignut i realiziran dogovor", prenosi mađarski portal portfolio.hu jučerašnju ocjenu analitičara banke HSBC Ildara Khazijeva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.kompenzirati će poljima u Siriji.
Niste shvatili kuhinju ?
Radi se o dogovoru MOLa i Hrvatske Vlade o zajedničkoj prodaji trećima.
Hrvatska Vlada namjerava prodati 19 % INE .
I kada bi oni to objavili svi bi ih napali jer prodaju INU da bi lovu pojeli kao i 2003.godine.
Pa su se dogovorili s MOLOM da će prodati ukupno 68 % INE (19% Kukuriku Vlada +49%MOL).
[emo_palacd]
Draga Vlado i premijeru ovo Vam je Božični poklon!
Pa neka onda Linic njima da za kunu.Bitno je da trgujemo,nema veze ko kupuje,a ko prodaje.
Uključite se u raspravu