Bruxellesu rano za slobodnu trgovinu s Kinom

Autor: Tomislav Oharek , 03. prosinac 2013. u 22:00
Britanski premijer s kineskim kolegom Lijem Kečijangom/REUTERS

Europska komisija smatra da je ideja o opsežnom trgovinskom sporazumu s Kinom vrlo preuranjena.

Bruxelles je kao preuranjen odbacio poziv britanskog premijera Davida Camerona za stvaranje trgovinskog pakta Europske unije i Kine, unatoč tome što je EU potiho odobrila primirje u ratu oko solarnih panela, što će bar malo zagrijati trgovinske odnose s Pekingom koji su donedavno bili blizu apsolutne nule.Europska komisija je time, kako piše The Financial Times, ukorila Davida Camerona jer je skočio pred rudo traženjem opsežnog dogovora s Kinom, što bi moglo unijeti dodatne napetosti u trgovinskim odnosima Pekinga i Bruxellesa  nakon godine rovovskih bitki o gotovo svakoj robi kojom se trguje, od čelika pa sve do vina.

 

500milijuna

eura vrijednost je robne razmjene Europske unije i Kine

Ambiciozni poziv britanskog premijera crpi ideju iz popravljanja odnosa EU i Kine, koji su nedavno odlučili ostaviti po strani postojeće razmirice i pozitivnije se usredotočiti na trgovinu. Štoviše, tijekom nedavnog posjeta visokog izaslanstva Europske unije Pekingu dogovoreno je pokretanje pregovora o investicijskom partnerstvu, čiji je opipljiv cilj do 2020 udvostručiti robnu razmjenu EU i Kine, koja trenutno iznosi oko 500 milijardi eura godišnje.Unatoč tome malo je čelnika europskih država koje dijele entuzijazam britanskog premijera glede ubrzavanja donošenja trgovinskog sporazuma, dok se dio država članica, poput primjerice Francuske, tome otvoreno protivi.

U Bruxellesu se čak smatra, kako je Cameronova izjava zapravo retorička te kako je u biti pokušaj da nesuglasice s EU po tome pitanju iskoristi kao svoju diplomatsku prednost tijekom trodnevnog posjeta Kini. Europska komisija je pak poručila kako je ključna razlika između percepcije Davida Camerona i Bruxellesa u tome jesuu li kinesko i europsko gospodarstvo uspješno skladili kako bi  ambiciozni i kontroverzni pregovori o trgovinskom paktu uopće imali smisla."Vjerijemo da je trenutno prerano raspravljati o ugovoru o slobodnoj trgovinji s Kinom. Želimo prvo ispregovarati i dogovoriti ambiciozan investicijski sporazum. To nam je prioritet. Jednom kada se postignu odgovarajući uvjeti naša suradnja u dugoročnoj perspektivi može uključivati i sveobuhvatan sporazum o slobodnoj trgovini", poručila je Europska komisija.A dok je David Cameron boravio u Pekingu ministri trgovine država članica Europske unije potpisali su 'mirovni sporazum' glede istrage koju je EU pokrenuo nad kineskim solarnim panelima. Riječ je o najvećoj trgovinskoj istrazi ikad, a koja je vrlo lako mogla eskalirati u skupi trgovinski rat.

Peking i Bruxelles su još u srpnju dogovorili kako će postići dogovor o tome pitanju i okončati spor. Međutim bilo je dosta zabrinutosti oko toga hoće li se dogovor održati s obzirom na broj kineskih kompanija na koje se on odnosi.Tim dogovorom su definirane minimalne cijene i ograničava se volumen većine europskog uvoza kineskih solarnih panela do 2015. godine. Kineske kompanije koje su uključene u taj dogovor zauzvrat bi bile pošteđene carina koje je nametnuo EU kako bi se zaštitio od kineskog dampinga cijena solarnih panela.Formalnim pristankom ministara trgovine u ponedjeljak na taj dogovor ujedno je izbjegnut rizik kineske osvete zbog uvođenja carina za cijeli spektar europskih roba, uključujući automobile i vino.

Zona zračne obrane

Amerikanci povećali ulog

Sjedinjene Američke Države pozvale su Kinu da povuče odluku o proglašenju kontroverzne nove zone zračne obrane bi uslijed nje moglo doći do neželjenih nesreća. Istodobno je za američkog potpredsjednika Joea Bidena počeo težak tjedan jer će o tome pitanju razgovarati s državnicima sjeverne Azije. Iako SAD nije ranije nije dovodio u pitanje pravo Kine na proglašenje zone zračne obrane, zasmetalo ga je što se ta država na taj potez odlučila unilateralno, kao i činjenice da obuhvaća sav zračni promet kroz to područje, a ne samo letove za Kinu. Washington je ipak odlučio povisiti ulog u ovoj igri pa će Pentagon u Japanu rasporediti nove sofisticirane zrakoplove za elektronski nadzor koji će pratiti pokrete kineskih podmornica u vodama oko te zemlje.

Komentirajte prvi

New Report

Close