Unatoč proklamiranom stavu o potpori temama energije iz obnovljivih izvora, na tržištu ima premalo informacija o energetskim poticajima i programima EU, kao i međunarodnih financijskih organizacija koji se mogu koristiti za pokretanje projekata s biomasom.
S druge strane, najveći interes stranih ulagača postoji upravo u ovom području. Nakon 3 godine djelovanja Udruge, ona postaje važan čimbenik sektorskog djelovanja s nizom dokazanih rezultata. Kampanja za veću uporabu peleta sigurno će dovesti do rasta domaćeg tržišta peleta i postizanja boljih rezultata oko smanjenje utjecaja na okoliš, što je i društveno odgovoran cilj svih članova Udruge.Predviđene teme i sadržaji konferencije su prilagođeni postojećem stanju na tržištu biomase u zemljama jugoistočne Europe; sudionicama će biti ponuđena mogućnost kvalitetnog informiranja o svim raspoloživim i aktualnim programima. To je i prilika za susrete s potencijalnim domaćim i stranim partnerima i ulagačima u područje biomase, medija, dobavljača najnovijih tehnologija kao i sa stručnjacima-specijalistima za energetske, tehnološke i komercijalne aspekte korištenja biomase.
Posebnu pažnju privući će izlaganja inozemnih sudionika iz Bugarske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije, a austrijska iskustva su uvijek jako korisna. Osim predstavnika Vlade RH, Sabora i drugih nadležnih institucija, očekuju se i predstvanici strukovnih komora, udruga i asocijacija iz zemalja regije, kao i predstavnici europskih strukovnih udruga iz Bruxellesa, a najviše prijavljenih dolazi iz business sektora, odnosno tvrtki koje pripremaju ili razmatraju pokretanja sličnih ulagačkih projekata u biomasu ili kogeneracijska postrojenja.
Naglasci iz predviđenih predavanja na 4. Međunarodnoj energetskoj konferenciji:
- Kako povećati uporabu energije iz drva?
- Kako iskoristiti šumski potencijal i često ostavljenu biomasu u šumama?
- Daljinskim grijanjem može se postići veća energetska učinkovitosti općina i gradova u ruralnim područjima. Kako to radi Austrija?
- Potiče li država investicije u OIE? Zašto slabo koristimo EU sredstva za OIE? Koristimo li domaće tehnologije u projektima OIE?
- Znate li da je grijanje na pelete iz drva 30% jeftinije nego na plin te 50% povoljnije od nafte?
- Kako pojednostavniti proceduru za dozvole i izradu dokumentacije?
- Većina zemalja ima loše energetske strategije i zastarjeli pristup energetici Sve je više slučajeva manipulacija pravima za korištenje i pristup energetskom drvu koje se danas većinom izvozi!
- Ima li među ulagačima špekulanata koji žele preprodati energetska prava?
- Uočljiv je nedostatak poreznih olakšica za korištenje OIE, izostanak proizvodnih poticaja i još uvijek djelomično neprimjereni tarifni sustavi!
Marijan Kavran, direktor Hrvatskog drvnog klastera
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu