Telekom Slovenije, meta preuzimanja Hrvatskog telekoma (HT), posljednjih mjesec dana aktivno se promovira investitorima i priprema za prodaju jer je slovenska vlada najavila da želi taj posao zaključiti do ljeta 2014. godine. Matej Runjak, član Uprave Slovenske odškodninske družbe (SOD), koja vodi svih 15 velikih privatizacija, kaže kako im je cilj najbolja cijena za Telekom Slovenije i stoga neće sve prodaje ići odjenom.
76posto
dionica Telekoma Slovenije ponudit će se na prodaju u paketu
Savjetnik Citigroup
Slovenska je vlada priopćila da je premijerka Alenka Bratušek u četvrtak u Düsseldorfu na konferenciji na kojoj su bili predstavnici Deutsche Bank, Eona i RWE-a, ukupno 80-ak velikih njemačkih tvrtki, predstavila privatizacijske projekte, uključujući onaj Telekoma Slovenije.Prethodno je SOD imenovao Citigroup Global Markets savjetnikom za svih 15 privatizacija. Kao referencu je naveo da se Citi pokazao u privatizacijama Telekoma Srbije, Romtelecoma i Globula. U Srbiji je privatizacija neslavno završila vladinim otkupom prodanog udjela, a političari se i dalje nadmudruju ponavljati ili ne taj proces.Kao i u Srbiji, i u Rumunjskoj je glavni kupac grčki OTE, u kojem je najveći dioničar Deutsche telekom, kao i u HT-u. Globul je također prvo kupio OTE, dok je danas u vlasništvu norveškog Telenora.
Podmetanja
I dok je u kolovozu slovenska vlada prodavala samo svoj udio od 62,54 posto, koji je tada tržišno vrijedio 460 milijuna eura, sada iz SOD-a tvrde kako svoje udjele zajedno s vladom žele prodati Modra zavarovalnica, NLB, NKBM i Abanka, što znači da je ukupno na prodaju 75,93 posto Telekoma Slovenije.Prema vrijednosti dionice, koja je u petak na Ljubljanskoj burzi bila 117,65 eura, tri četvrtine udjela u tom operateru vrijede blizu 600 milijuna eura. No, u slovenskim medijima i dalje se spekulira o ciljanoj cijeni od 700 milijuna eura pa sve do milijarde eura.
15velikih
privatizacija trenutačno je u tijeku u Sloveniji
Navodi se da Vladino predstavljanje privatizacije operatera u Njemačkoj aludira na to da je glavni kupac Deutsche telekom, odnosno HT.No, postoje struje koje nisu sklone toj opciji, pa se ponavljaju i navodni interesi Gazproma i Turkcella iako je Gazprom prethodno naglasio da neće kupiti Telekom Slovenije. Dodatno, uspoređuju plaće. Navodi se da su radnici u Telekomu Slovenije do 15 posto skuplji od onih u HT-u i da već uprava slovenskoga operatera smanjuje izdatke za plaće. U prvih devet mjeseci one su pale pet posto. Pritom se ne uspoređuju satnice s drugim navodnim interesentima poput Turkcella, gdje je prosječna plaća radnika niža nego u HT-u.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu