Poduzetnici, ovu poštu ne morate otvoriti, ali…

Autor: Bernard Ivezić , 29. studeni 2013. u 11:16
Fotolia

Cilj je analiza stanja, a tvrtke tako analiziran softver mogu upisati u bilancu kao nematerijalnu imovinu.

Udruženje BSA, najpoznatije po antipiratskim akcijama, objavilo je u četvrtak da kreće s novom akcijom koja će trajati do ožujka i tijekom koje će 5000, mahom malih i srednjih tvrtki iz svih djelova Hrvatske, dobiti upitnik o tome kakav softver koriste. Ivana Jurin Puhalo, pravna savjetnica BSA, objašnjava da tvrtke nisu obvezne odazvati se.

"No, naš cilj je edukacija o prednostima korištenja legalno licenciranog softvera, tako da ćemo im dostaviti upute kako sami mogu procijeniti vrijednost svoje softverske imovine i prikazati je u bilanci", pojašnjava Jurin Puhalo. U osnovi se očekuje da tvrtke pobroje računala, operativne sustave, uredske aplikacije, antivirusni softver te druge aplikacije koje koriste, potom da navedu kakve licencije imaju za taj softver, to napišu na papir, potpišu ga i pošalju BSA. U BSA kažu da će tako napraviti analizu stanja, dok tvrtke mogu tako analiziran softver upisati u bilancu kao nematerijalnu imovinu.

 

481tisuću

kuna kazni platile su lani hrvatske tvrtke zbog nelegalno licenciranog softvera

Kako doznajemo, Microsoft, Adobe, Symantec i druge softverske kompanije imaju baze podataka s informacijama o svojim kupcima, pa će im ova analiza koristiti i pri preciznijoj procjeni stope softverskog piratstva u Hrvatskoj te akcijama državnih službi.BSA je objavio kako je prvi put nakon nekoliko godina stopa softverskog piratstva u Hrvatskoj pala, i to s 54 na 53 posto. Jurin Puhalo potvrdila je kako legalno licencirani softver ne znači samo MS Windowse i MS Office, već i onaj besplatan za komercijalno korištenje, poput Linuxa i OpenOfficea te drugih sličnih aplikacija. Lani su, prema podacima Državnog inspektorata, tvrtke zbog nelegalno licenciranog softvera platile 481.300 kuna kazni, a napisana su 393 optužna i 73 prekršajna naloga. 

Komentirajte prvi

New Report

Close