Vlada je s današnje sjednice u Sabor uputila amandman na konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju kojim za kredite u švicarskim francima predlaže kamatu od 3,23 posto od početka slijedeće godine.
Zamjenik ministra financija Boris Lalovac izvijestio je da je Vlada od Hrvatske narodne banke dobila izračun prema kojemu je prosječna ponedirana kamatna stopa u 13 godišnjem razdoblju na stambene kredite u vezane uz švicarski franak 4,62 posto.
Na tu kamatu primijenjivat će se diskont (od 30 posto) tako da bi kamata za sve korisnike i sve kredite u švicarskim francima bila 3,23 posto. Takvi uvjeti vrijedili bi za sve kredite odnosno svaki pojedinačnu ugovor dok je aprecijacija franka u odnosu na dan sklapanja ugovora 20 posto.
Lalovac je izvijestio da je Vlada dobila pisanu obavijest Hrvatske udruge banaka da odustaje od bilo kakvih tumačenja ustavnosti i retroaktivnosti. To je, kaže Lalovac, bitno zbog toga da zakon zaživi od 1. siječnja 2014. godine kako bi građani već u veljači imali manje kreditne rate.
Lalovac smatra da je Vlada pokazala socijalnu osjetljivost te kako se zakonskom regulativom može utjecati na određene tržišne elemente kad se treba pomoći najosjetljivijem dijelu građana.
"Kamo sreće da je zakon donesen 2009. godine", rekao je Lalovac, a premijer Zoran Milanović dodao je kako treba paziti što se potpisuje i biti oprezan.
Zamjenik ministra financija izvijestio je Vladu o izdanju desetogodišnjih državnih obveznica u vrijednosti 1,7 milijardi dolara, a sredstva će se koristiti za povrat duga.
Pojasnio je da u veljači 2014. na naplatu dospijevaju desetogodišnje državne obveznice iz 2004. godine u iznosu od 650 milijuna eura, a u travnju na naplatu stiže još 500 milijuna eura desetogodišnjih obveznica te će se sredstva iz najnovijeg zaduženja koristiti isključivo za otplatu tih obveza.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.S tim tečajevima i valutama samo problemi. Najbolje da se opet vratimo na nekonvertibilni dinar ili barem fiksni tečaj. Pa neka se onda tečajna lista kroji na Iblerovom trgu.
dali se zna kad će konačna presuda udruge potrošač i franak protiv banaka
Bravo Vlada, znači tečaj ode gore preko 30%, a banke i Vlada “velikodušno” smanje kamatu sa nekih 6 na 3% ! Kakva pomoć zaduženima, nemam riječi. Nažalost iluzorno je bilo očekivati da će Vlada ići protiv banaka a u korist građana, jer je i država zadužena dijelom kod “domaćih” banaka, pa se sa jačim nije uputno tući!
@cabo59 .. zato jer su zbog rasta tečaja rate kredita skocile za 50%. Meni je sa 3.000 kn skocila na 4.500 kn. Sa ovom novom kamatom ce biti nekih 4.000 kn.
Oni koji su dizali kredit u EUR imaju istu ratu +/- 50 kn. Da je meni ostala rata na 3.000 kn ja ne bi ni rijeci zucnuo. A sve je to extraprofit banaka koje one ne zele priznati.
Ali se ovom dogovoru uopste ne treba veseliti. VELIKA greska je da se nije dogovorilo da se krediti mogu konvertirati u drugu valutu i da kamata vrijedi sve dok tecaj opet ne dodje na razinu kada se dizao kredit. Ovako ce nas oderati na tecaju i jos ce nam nabiti kamatu. Sve ce si to banke opet naplatiti!!!
Uključite se u raspravu