Organizacija za ekonomsku suradnju razvoj (OECD) oštro je srezala prognoze rasta svjetskog gospodarstva za ovu i iduću godinu.
Tako OECD sada očekuje da će svjetsko gospodarstvo ove godine porasti za 2,7 posto, dok se u svibnju očekivao rast od 3,1 posto.Iako bi brojke trebale biti nešto bolje 2014. godine, kada bi svjetsko gospodarstvo trebalo porasti za 3,6 posto, i to je manje od četiri posto prognoziranih u svibnju. Prema prvim procjenama za 2015. očekuje se rast od 3,9 posto. No, OECD upozorava na brojne rizike, koji bi mogli utjecati na prognozirane rezultate, među kojima je najizraženija slabost bankarskog sustava, što je veliko breme oporavku Europske unije.
Glavni ekonomist OECD-a Pier Carlo Padoan u svom predstavljanju prognoza posebno se osvrnuo na nedavnu potencijalno katastrofalnu krizu zbog dosezanja zakonom propisane granice duga u SAD-u, što je izazvalo žustru reakciju tržišta, kao i sama mogućnost zaoštravanja politike Feda. Padoan smatra da upravo riskantna politika nepopustljivosti ostaje glavni rizik i generator nesigurnosti."Američka monetarna politika mora i dalje biti prilagodljiva, a ponovno dosezanje plafona zaduženosti moglo bi izbaciti s tračnica američki, ali i svjetski oporavak", istaknuo je Padoan.Dodao je kako je visoka razina javnog duga stvorila rizik u Japanu, no gospodarstvo te države istodobno je pohvalio zbog rasta izvoza, domaće potrašnje, ali i oporavka poslovnih investicija.Padoan je posebno upozorio vlade da si ne smiju dozvoliti opuštanje zbog činjenice da gospodarski rast ipak postojano ubrzava.
"Neaktivnost politike ili pogrešne odluke u ovom bi trenutku mogle imati mnogo ozbiljnije posljedice nego sve turbulencije kroz koje smo dosad prošli, a mogle bi dugoročno ugroziti oporavak", upozorio je Padoan.Zaključio je kako je rast od izbijanja krize bio neravnomjeran i plah, a jedina stvar koja je razočarala više od toga je otvaranje novih radnih mjesta. Glavni ekonomist OECD-a zato smatra da je potrebno hitno donijeti jasne i održive strategije koje bi dale odgovore na pitanja kako stvoriti radna mjesta, osigurati rast i dovesti u red javne financije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu