‘Vratite predstečaj u nadležnost sudova’

Autor: Suzana Varošanec , 15. studeni 2013. u 16:30
Raspravu u HAZU pratila je puna dvorana/Tomislav Miletić/PIXSELL

Eksperti smatraju da bi zbog zaštite vjerovnika predstečajni zakon trebalo uklopiti u okvire stečajnog zakona.

Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi i Stečajni zakon, koji se sveo na likvidacijski postupak, našli su se pod žestokom paljbom kritika najuglednih pravnika iz područja insolvencijskog prava u raspravi koja se vodila u HAZU-u u četvrtak.

Raspravljajući o izlazu iz pravnog kaosa stvorenog čestim zakonskim izmjenama što stvara pravnu nesigurnost na kraju su Vladi poručili da bi predstečaj trebao prijeći u nadležnost sudova. No, ukoliko to Vlada ne prihvati, nagodbu bi trebalo, umjesto na sudu, sklapati pred javnim bilježnikom!  Po gotovo općem uvjerenju nazočnih u krcatoj dvorani, i profesorica Jasnica Garašić sa zagrebačkog Pravnog fakulteta i umirovljeni profesor Mihajlo Dika, iznijeli su čvrste argumente zašto bi trebalo ukinuti predstečajni zakon, dok bi se predstečaj trebao integrirati u Stečajni zakon i staviti ga pod kontrolu suda. Riječ je naravno o zaštiti vjerovnika i pravu na pravično suđenje što suci itekako podržavaju.

Tako je sutkinja Visokog trgovačkog suda Nevenka Marković, inače bivša predsjednica Trgovačkog suda u Zagrebu, naglasila da  povjerenik treba dobiti ovlast da utvrđuje tražbine vjerovnika, a vjerovnicima čije se tražbine priznaju treba dati pravo da ispituju postojanje tražbina ostalih vjerovnika. No, ako Vlada to ne prihvati, prema riječima dr. Jelene Čuveljak, sutkinje Trgovačkog suda u Zagrebu i članice radne skupine Ministrstva pravosuđa za izmjene Stečajnog zakona, onda umjesto sudova na potvrđivanju nagodbi treba angažirati javne bilježnike. Kako je ona objasnila, svi suci Trgovačkih sudova nalaze se u vrlo nezavidnom položaju jer, s jedne strane, trebaju odobriti nagodbu u koju ne mogu intervenirati, a sutra će odlučivati o tužbama nezadovoljnih vjerovnika koji će pobijati sklopljenu nagodbu.

No prema njezinim riječima, veliku prijetnju predstavlja i eventualno kršenje pravila o državnim potporama pošto EK ima ovlast u deset godina od sklapanja nagobe proglasiti je ništavom. "Time se otvara Pandorina kutija zbog tužbi protiv države vjerovnika koji su pretrpjeli štetu", rekla je Čuveljak napomenuvši da to može pogoditi samo najveće dužnike te dovesti do njihove likvidacije što bi gospodarstvo uzdrmalo. Trenutačno zakonsko stanje za vjerovnike je, tvrde pravnici, loše. Sanacija dužnika moguća je jedino u okviru predstečaja u upravnom postupku, dok su vjerovnici prikraćeni. Prema Diki, rokovi su tako postavljeni da će prije biti sklopljena nagodba na Trgovačkom sudu, nego što će postupak početi pred Upravnim sudom, pa on neće moći drugačije odlučiti od onog što je utvrđenom nagodbom  pred Trgovačkim sudom.

Komentirajte prvi

New Report

Close