Norveški naftni fond upozoren – ne smije podcijeniti rizik brzorastućih tržišta

Autor: Tin Bašić , 13. studeni 2013. u 18:45
Fond menadžeri norveškog naftnog fonda već su se opekli zbog rizičnijih ulaganja/FOTOLIA

Potezi središnjih banaka najvećih svjetskih gospodarstava iskrivili su cijene imovine.

Norveški naftni fond (Government Pension Fund Global) težak gotovo 800 milijardi dolara pod velikim je pritiskom kako bi pokazao da se može nositi s rizicima na brzorastućim tržištima.

To je najveći državni fond na svijetu i traži načine kako povećati povrate, piše Bloomberg. Strateško vijeće norveške vlade, koje nadzire upravljanje fondom, upozorilo je na opasnost podcjenjivanja rizika prilikom ulaganja fonda na brzorastućim tržištima. Kažu da su do sada neviđeni stimulativni programi i potezi središnjih banaka najvećih svjetskih gospodarstava iskrivili cijene imovine jer investitori u potrazi za zaradom ulazu u rizičniju imovinu. "Nema sumnje da ako ulažete svoj novac na tipičnim brzorastućim tržištima, izloženi ste neodgovornijim kompanijama", izjavio je Elroy Dimson, profesor emeritus Londonske poslovne škole i investicijski savjetnik norveškog ministarstva financija.

Norveški naftni fond, koji je u prošloj godini ostvario jedan od najboljih rezultata u svojoj poviejsti, prolazi kroz promjenu strategije ulaganja kako bi "uhvatio" globalni rast. A to pak znači povlačenje iz Europe s obzirom na to da brzorastuća tržišta u Aziji i Južnoj Americi čine sve veći udio u svjetskoj ekonomiji. Takva odluka, kaže Dimson, nosi i puno veću odgovornost da im se investicije ne bi obile o glavu. "Nema jamstva da će pogoditi, stoga fond mora biti među boljim ulagačima u takvu vrstu imovine", upozorava Dimson. Fond menadžeri tog fonda već su se opekli zbog rizičnijih ulaganja. U drugom tromjesečju izgubili su 5,9 posto na dionicama brzorastućih tržišta. Inače, norveški fond prisutan je i u Hrvatskoj.

Naime, prema posljednjim dostupnim podacima, a riječ je o njihovom godišnjem izvješću  za 2012. u kojem jedino objavljuju svoje pozicije, ukupna tržišna vrijednost tih dionica na kraju 2012. bila je 27,32 milijuna kuna (26,93 mil. norveških kruna). Najviše su uložili u dionice HT-a, u svom portfelju imaju oko 41.000  komada, odnosno 0,04 posto udjela. Najveća vlasnička pozicija je u Dalekovodu koji je još uvijek u predstečajnoj nagodbi – 1,24 posto. Taj je udio na kraju 2012. vrijedio  2,26 milijuna kuna. Norveški fond osnovan je 1990. i upravlja zaradom koju Norveška ostvaruje eksploatacijom nafte. Prošle je godine ostvario ukupni povrat od 13,42 posto. 

Komentirajte prvi

New Report

Close