-Ugroženo je jedno od osnovnih prava potrošača, pravo na prigovor – optužili su iz Udruge Franak Erste banku koja je 5. studenog uvela novu metodologiju, prema kojoj će klijentima koji ulože pisani prigovor na obračun kamate, moći otkazati ugovor o kreditu ili ga otkazati i ponuditi im drugi.
– Znamo što to može značiti za prosječnog potrošača koji jedva spaja kraj s krajem, da je to zastrašivanje i nepošteno ponašanje. Konferenciju za tisak sazvali smo upravo kao reakciju na to – istaknula je Nicole Kwiatkowski, pravnica Udruge.
Metodologija se, kaže, odnosi na sve korisnike kredita, osim onih u švicarskim francima, jer su trenutačno u pregovorima.
Erste banci Udruga je jučer u jednoj riječkoj poslovnici urudžbirala prigovor, a poslali su ga i HNB-u. Kwiatkowski podsjeća da je, otkad postoji Rimsko pravo, zakonom zabranjeno jednostrano mijenjati ugovor, a banka radi upravo to, i u ovom slučaju, kao i u slučajevima mijenjanja kamatne stope kredita. Od Vlade, pak, Udruga zahtijeva prekid pregovora s Hrvatskom udrugom banaka i odustajanje od amandmana na izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju koji je bio na drugom čitanju u Saboru.
– Banke ponovno određuju parametar s nekim danom koji su one odredile i na osnovu njega mijenjaju kamatu, opet u skladu s nečim što same određuju. To i dalje nije u skladu sa zakonom koji nalaže da se dogovore s klijentom – kaže pravnica.
Mladen Majetić, član koordinacijskog tima Udruge Franak, smatra da Vlada ne treba odustati od načina koji nudi sustavan obračun dijela kamate.
– Uvođenje smanjenja od 30 posto u odnosu na neku kamatu u godini na koju se to odnosi zanemaruje način obračuna kamatnjaka koji sadrži promjenjivi dio te kamate i fiksnu maržu – kaže Majetić.
Kod nove metodologije obračuna kamata u Erste banci problem je, pojašnjava, što se kamata na fiksni i varijabilni dio ne "cijepa" u početnom trenutku podizanja kredita, nego sada. Banka je cijepa na dva dijela i kaže, recimo, "kamata je pet posto, od čega je dva posto fiksni dio, a tri je promjenjivi, vezan uz euribor", a ne pristaje da kamata koja se cijepa bude početna u trenutku u kojem je ugovorena.
– Nije sporno ono čime se usklađuju sa ZPK-om, nego, onaj dio da u slučaju prigovora na takav način obračuna, banka nudi otkaz ugovora ili otkaz trenutačnog i drugi kredit. Prijetnja otkazom ugovora nezakonit je pritisak – prosvjeduje Majetić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu