Ustavom zagarantiranu jednakost žena i muškaraca Vlada pretvara u diskrecijsku odluku poslodavca o tome hoće li ženi dopustiti rad do 65 godine života, priopćeno je iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske.
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti i bez izmjena:
Vlada Republike Hrvatske priprema Zakon o prestanku službe i ugovora o radu u državnoj i javnim službama, s ciljem da se ženama onemogući rad u državnim i javnim službama do 65 godine života.
Zakonom se predviđaju dvije situacije u kojima službenicima i namještenicima u državnim tijelima i javnim službama prestaje služba odnosno ugovor o radu – kad navrše 65 godina života i kad navrše 35 godina mirovinskog staža i uvjet godina života za starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju.
Ova druga mogućnost usmjerena je isključivo prema ženama koje u prijelaznom razdoblju do 2030. godine ostvaruju pravo (ne i obvezu) odlaska u starosnu mirovinu prije navršene 65 godine života, a perfidnost zakonskog prijedloga očituje se u tome što se ona opisuje kao iznimka, a zatim ju se narednim stavkom proglašava obvezujućim pravilom.
No, kreativnost predlagatelja ovog diskriminatornog zakona ide i korak dalje pa poslodavcu daje mogućnost „zadržavanja" službenika (čitaj: službenice) do 65 godine života „radi dovršenja poslova od značaja za rad državnog tijela ili javne službe, ali ne duže od jedne godine", što znači da o najvišoj ustavnoj vrednoti – ravnopravnosti spolova, odlučuje čelnik državnog tijela ili javne službe i to temeljem diskrecijske procjene je li rad konkretne osobe (čitaj: žene) „od značaja za rad" poslodavca.
Podsjećamo, temeljem dopisa potpredsjednice Vlade i ministrice socijalne politike i mladih, Milanke Opačić, od državnih i javnih službi zatraženi su podaci o broju zaposlenika koji do 31. prosinca 2016. godine stječu uvjete za odlazak u starosnu mirovinu, a u smjernicama Vlade za razdoblje 2014. do 2016. godine barata se brojkom od 12.000 i najavljuje prilagođavanje zakonskog okvira.
Dakle, ovim Zakonom Vlada „prilagođava" zakonski okvir kako bi muškarcima u državnim i javnim službama zapriječila rad do posljednjeg dana u godini u kojoj navršavaju 65. godina života, a žene „sprašila" u mirovinu sa 61 godinu života u 2014. godini, 61 godinu i tri mjeseca života u 2015. i 61. godinu i šest mjeseci života u 2016. godini.
Izrada Zakona povjerene je međuresornoj skupini sa „stožerom" u Ministarstvu uprave, koji očito namjerava objaviti „rat" ženama i njihovom pravu na rad do 65 godine.
Ovo je drugi pokušaj potkopavanja ravnopravnosti spolova koji dolazi iz Ministarstva uprave, nakon što je ministar Arsen Bauk već predlagao izmjene i dopune Zakona o državnim službenicima s ciljem definiranja prestanka službe po sili zakona kojim bi se ženama onemogućio rad do 65 godine života u državnim tijelima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu