Slovenska IT tvrtka Actalogic razvila je do sada 25 računalnih igrica za različite platforme, a sada su dobili licencu i od Microsofta i za Xbox 360. Za sada je većina njihovih uradaka ipak bila namijenjena osobnim računalima. Kako piše slovenski dnevnik Finance, tim od 13 programera i 3D dizajnera ostvaruje prihod od 270 tisuća eura godišnje, a planovi za narednu godinu su udvostručenje sadašnje realizacije.
Naravno, kao i većina tvrtki iz IT tržišta, oni nisu ograničeni na lokalno tržište, u konkretnom slučaju malo slovensko, nego globalno – na svijet. Programi i igrice se u Actalogicu rade na 10-ak jezika, a što znači da je jezično pokrivena većina Europe, obje Amerike te Rusija i Japan. Njihov glavni distributer je od sredine listopada njemačka tvrtka Rondomedia, a umjesto dosadašnjeg Uiga. Kako je za Finance pojasnio Simon Sukljan, direktor Actalogica, suradnja s također njemačkim Uigom je propala jer nisu bili zadovoljni načinom na koji je ta tvrtka plasirala njihove proizvode.
“Uigova poslovna politika je da idu na tržište s proizvodima koji nisu do kraja usavršeni, što je prije moguće. Usto, uvjereni smo da nam nisu predstavljali točne podatke o prodaji i korištenju naših igrica. Zbog toga smo se odlučili na promjenu”, kaže Sukljan.
Slovenci su novog partnera tražili dva mjeseca, no na kraju su uspjeli te očekuju da će on ispuniti njihova očekivanja. Naime, zbog loših iskustva u Uigom, kako pojašnjava sam Sukljan, sada su imali više iskustva u pregovorima i mogućnost da bolje zaštite svoje interese. Sama Rondomedia je osnovana 1998. godine sa sjedištem u njemačkom Mönchengladbachu. Sljedeće godine Actalogic planira izbaciti dva nova programa koji su znatno složeniji od njihovih dosadašnjih proizvoda. Radi se o programu za izgradnju i upravljanje tvornicom, a drugi produkt je simulator za upravljanje otpadom. Sama tvrtka je nastala 2009. godine, a od samog pokretnja biznisa konstantno se biljeći rast prihoda.
S oko 170 tisuća eura u 2010. godini, došlo se do 250 tisuća eura u 2011. i 270 tisuća eura u prošloj godini. Po pitanju dobiti je pak malo složenija situacija, a za što u Actalogicu prvenstveno okrivljuju njihovog dosadašnjeg distributera, tvrtku Uig. Naime, s više od 15 tisuća eura gubitka u 2010. godini u 2011. su se popeli na 10-ak tisuća eura čiste dobiti. No, već naredne godine im se dobit strmoglavila na gotovo 20 tisuća eura gubitka.
Zahvaljujući novom strateškom parnteru, ali i novim proizvodima, ovi “tehnološki Slovenci” se nadaju da će već 2014. završiti s značajnom profitabilnošću.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Dosadno vam je ?
Ubijte dosadu na Uranus Games
Uključite se u raspravu