To što je telekom regulator Hakom proračunu donio još 300 milijuna kuna oduzevši potencijalnom kupcu Tele2 mogućnost da se širi u LTE na najjeftiniji način i što je osigurao Hrvatskom telekomu i Vipnetu da ne moraju idućih pet do deset godina strahovati od konkurencije u pružanju usluga na LTE-u izgleda da je dobro za sve nas. Tvrtke i građani će zbog toga dobiti jeftinije i kvalitetnije LTE usluge, jer iz iskustva znamo da se to postiže duopolom kakav su prije uživali HT i Vipnet. Učinjeno je također u skladu sa svim ostalim elementima Hakomove misije.
Počevši od toga da je dodjelom preostale digitalne dividende HT-u i Vipnetu otvoren prostor za rast i inovacije kojih smo se valjda nagledali prije nego je na tržište ušao Tele2. Dakako, poznato je i da duopol jača zaštitu korisnika i raznolikost ponude. Time je ujedno, u zemlji koja vapi za stranim investitorima, još jednom potvrđeno da državna administracija, a to je i misija Hakoma, pomaže u osiguravanju konkurentnih uvjeta rada svim operatorima i pravednim uvjetima za povrat investicija. Nećemo biti sitničavi i spominjati da su zbog takvih pravila igre nekim čudom odreda isključivo alternativni operatori, i to najveći, danas u predstečajnoj nagodbi. Čak je i Tele2 napravio veliki otpis. Konačno, ovim je potezom Hakom zajamčio podršku rastu gospodarstva, razvoju javnih usluga i kvalitete života. To je učinjeno tako što će dobitnici frekvencija LTE mreže morati izgraditi u roku od samo pet godina. Naravno, kvaka je u tome da nigdje ne piše da to moraju raditi i u brdskim područjima i po otocima. Uvjet je jedino da pokriju najmanje 50 posto teritorija pa makar to bilo u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku zajedno s njihovim okolicama.
Izgleda, više senzibiliteta za tržište, tvrtke i građane imalo je nadležno ministarstvo, i to u vrijeme dok Hakoma nije ni bilo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Novinar je sve lijepo objasnio osim što nije naveo na koji način je to HAKOM kriv što Tele2 nije kupio frekvencije digitalne dividende? Po meni je jedina krivnja aktualnog ministra financija i bivšeg prvog potpredsjednika Vlade koji su s telekomima dogovorili točnu cijenu spektra digitalne dividende, iako je tu cijenu trebala definirati aukcija…a što se tiče alternativnih operatora, tu je HAKOM “kriv” što im je omogućio ulaganja u raspetljavanja lokalne petlje koja su tražili čim su se pojavili na tržištu. Btw. cijena najma lokalne petlje je u Hrvatskoj gotovo upola niža od cijene koja se prosječno plaća u EU. Po meni su jedini krivac za propast tih telekoma banke koje su ima davale kredite.
Objavljivao on članke o Tele2 ili ne, pa čak ga i favorizirao ili ne, to ga ne čini da je manje u pravu kad je ova tema u pitanju…
Hakom je ovo odigrao veoma glupo, ali opet, nije od njih nista drugo ni bilo za očekivati…
Hehe, komentar novinara koji inače objavljuje članke o Tele2 u kojima hvali njihovu fantastičnu ponudu i nove “revolucionarne” usluge. Da se malo informirao saznao bi da Tele2 ne želi kupiti LTE frekvencije već bi ih valjda trebao od Hrvatske dobiti besplatno. Nek se tako probaju dočepati koncesije u Africi. Ovdje to fala Bogu ne prolazi.
Uključite se u raspravu