Prošlotjedni demanti koji smo, nakon objave teksta o poslovanju Joze Primorca, najvećeg poreznoga dužnika u Zagrebu, dobili iz Županijskoga državnog odvjetništva (ŽDO) u Zagrebu pokazuje da u toj instituciji ne znaju ni što im se događa unutar kuće.
U odgovoru ŽDO-a, a koji smo objavili, pomiješana su dva nadzora koji su obavljale dvije različite službe Porezne uprave. Prva je služba pročešljala poslovanje Zaklade Primorac, a druga poslovanje Joze Primorca osobno i obje su pritom naišle na prekršaje. U opširnom demantiju ŽDO navodi samo obvezu plaćanja PDV-a od 353.968 kuna i obvezu porez na dobit od 286.370 kuna, nastalu jer je Zaklada Primorac propustila platiti porez na prodaju nekoliko stanova. Zaklada je na kraju ipak platila taj porez.
6milijuna
kuna poreza na dohodak morao bi platiti Jozo Primorac
ŽDO u svom demantiju tvrdi kako "nije točna informacija o utaji poreza na dohodak u iznosu od šest milijuna kuna". Taj navod ne stoji jer je u drugom nadzoru poslovanja, gdje je predmet obrade bio Jozo Primorac osobno, utvrđeno kako on mora platiti šest milijuna kuna poreza na dohodak. Jozo Primorac, kako smo već objavili, poreznicima nije uspio predočiti vjerodostojne račune za trošenje između četiri i pet milijuna eura pristiglih iz Švicarske u razdoblju od 2004. do 2007., navodno utrošenih na humanitarni rad. Dao im je račune nekih građevinskih tvrtki iz Velike Kladuše za koje se, u suradnji s Poreznom upravom Federacije BiH, ustanovilo da su krivotvoreni.
Kako neslužbeno doznajemo, djelatnici Porezne uprave zbog toga su, odmah nakon okončanja nadzora, 2010. predali prikupljene materijale i policiji i Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu (ODO). Unatoč njihovu uvjerenju da će protiv Joze Primorca biti podignuta kaznena prijava, to se nije dogodilo, niti im se itko iz Općinskoga državnog odvjetništva očitovao o sudbini šest milijuna kuna teškog predmeta. Kako ŽDO i ne zna za taj slučaj utaje, teško možemo očekivati da će slučaj ikada dobiti sudski epilog.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ne znam zašto uopće postoje, osim da primaju plaću. Najveći problem je Lex Perković, osim njega svi su izgleda pošteni i nevini. Samo o njemu se raspravlja i javno govori. Ako njega uspiju riješiti mogu raspustiti dorh, jer drugih slučajeva kao da nema.
Jedan od najpoznatijih književnih likova koji je oličenje lijenosti je Oblomov, glavni junak istoimenog romana ruskog pisca I. A. Gončarova. Prema njemu je skovana riječ oblomovština za osobinu čovjeka lijenog, nepokretnog, bez volje, po prirodi dobrog i pitomog, ali od kojega su odgoj i društvena sredina učinili gotovana. Pojam oblomovština sinonim je za lijenost, bezvoljnost, neaktivnost, pasivnost, parazitizam i postaje simbolom jednog vida egzistiranja.
Oblomov simbolizira inertnost i rezignaciju jednoga dijela ruskog plemstva, ušuškanog u tehnološku, deprimirajuću udobnost. Radi se o talentiranom mladom čovjeku, punom potencijala i neiskorištene energije, koji je zakočen (ne)realnim strahovima od života i manjkom volje pred postojećim okolnostima. Oblomov postaje simbolom mlađih generacija koje ne znaju što žele od života, pa ih spopada malodušje, depresija, tjeskoba i apatija. Kao društveno nekoristan pojedinac, Oblomov je simbol tzv. „suvišnog čovjeka“. Njegova inercija i pasivnost govore o apsurdnosti jednog postojanja.
Oblomov shvaća da odustajanje traži najmanje ulaganja energije, pa se stoga način njegova funkcioniranja i bazira na principu odustajanja. Odustaje od preseljenja, ljubavi, daljeg obrazovanja, mogućnosti svakog napredovanja, na kraju biološki odustaje od života, jer fizička aktivnost organizma biva ugrožena paralizom, potom i smrću.
teško je protiv nekog kada je iz “dobre” familije.
Uključite se u raspravu