Bez Pelješkog mosta nema ni Schengena?

Autor: Poslovni.hr , 27. listopad 2013. u 15:00
Photo: Grgo Jelavic/PIXSELL

Pelješki most ili koridor kroz Neum nije samo pitanje povezivanja dvaju dijelova Hrvatske.

Pelješki most ili koridor kroz Neum nije samo pitanje povezivanja dvaju dijelova Hrvatske nego je to i pitanje kad će Hrvatska ući u schengenski režim, piše Večernji list.

Ako Europska komisija (EK) odluči sufinancirati gradnju pelješkog mosta, Hrvatska bi u roku od tri godine, koliko bi trajala gradnja, mogla ispuniti kriterije za ulazak u Schengen, no ako se odluči za koridor, te kriterije nećemo moći ispuniti gotovo nikad. Tvrde to sugovornici Večernjeg lista, dobro upućeni u pravnu problematiku povezivanja krajnjeg juga s ostatkom države. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

I JA MISLIM DA JE NAJBOLJE NAPRAVITI TUNEL DO PELJEŠCA :

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/295807/Bruxelles-hoce-tunel-do-Peljesca-a-ne-most.html

zbog bure,

zbog jeftinije cijene,

zbog prolaska brodova….

Izgradnja Pelješkog mosta ovisi o Vladi RH

Članica EU Parlamenta Dubravka Šuica je 21. rujna dobila odgovor Europske komisije na pitanje postavljeno krajem srpnja.

Članica EU Parlamenta Dubravka Šuica je 21. rujna dobila odgovor Europske komisije na pitanje postavljeno krajem srpnja o službenom stajalištu Komisije o izgradnji Pelješkog mosta i konkretnim daljnjim koracima za realizaciju ovog projekta od vitalne važnosti za Dubrovnik, Dubrovačko-neretvansku županiju i cijelu Europsku uniju.

U odgovoru povjerenika Hahna zaduženog za regionalnu politiku navodi se da je u tijeku izrada predstudije izvedivosti, čiju pripremu Komisija pozorno prati, a kojoj je cilj identificirati sve dostupne prijevozne mogućnosti za povezivanje Dubrovačke regije s ostatkom Hrvatske i koja pri usporedbi raznih mogućnosti u obzir uzima financijske, društveno-gospodarske i okolišne kriterije.

Povjerenik Hahn naglasio je da su za predstudiju izvedivosti i konkretnu realizaciju projekta i traženje sredstava iz europskih fondova nadležna hrvatska upravna tijela, koja se pri tome savjetuju s tijelima Bosne i Hercegovine te Komisije.

“Prema posljednjim vijestima hrvatska Vlada pristala je na odgodu rezultata studije koje je zatražila francuska konzultantska tvrtka STTE Consortium u trajanju od šest tjedana. Ne mogu se oteti dojmu da je ova odgoda povezana s poljuljanim odnosima između Vlade i EU zbog slučaja “lex Perković” te se nadam da Pelješku most, pored ulaska u Schengen, nije sljedeći slučaj gdje će Hrvatska trpjeti konkretnu materijalnu štetu zbog nepoštovanja prava Europske unije,” rekla je Šuica.

New Report

Close