Pitanje poslovnog odnosa između Ine i MOL-a trebaju riješiti te tvrtke, a ne politika, izjavili su u petak u Bruxellesu premijeri Hrvatske i Mađarske Zoran Milanović i Viktor Orban.
"To pitanje trebaju riješiti te tvrtke, to nije političko pitanje", rekao je po završetku summita EU-a premijer Orban, dodajući da se treba pronaći rješenje "na način da se osigura mirni suživot ili mirni razlaz".
Premijer Milanović je nakon toga, na pitanje kakav je njegov komentar na Orbanovu izjavu, odvojeno izjavio: "Mislim isto što i on". Dodao je da je to "nažalost postalo političko pitanje i samo slijepac može tvrditi da nije". "Ali, nećemo ga riješiti političkim, nego pravnim sredstvima", rekao je Milanović.
Već neko vrijeme traju napetosti između MOL-a, koji drži 49,1 posto dionica Ine, i hrvatske vlade koja ima 44,84 posto udjela i želi veći utjecaj u upravljanju Inom.
Vlada preispituje ugovore i optužuje MOL da ne ulaže dovoljno u Inu. Iz MOL-a, pak, odgovaraju da Hrvatska nije održala obećanje o preuzimanju plinskog biznisa koji Ini nanosi gubitke te upozoravaju da bi mogli tužiti Hrvatsku i zatražiti najmanje dvije milijarde kuna odštete, jer ga Hrvatska nije preuzela ili uvela tržišne cijene plina, što je dogovoreno 2009. godine.
Odnosi su dodatno zaoštreni nakon što su na inicijativu hrvatskog pravosuđa izdane Interpolova tjeralica i europski uhidbeni nalog za predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija.
Hernadija se dovodi u vezu s podmićivanjem bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera koji je nepravomoćno osuđen za primanje mita od MOL-a odnosno Hernadija, u zamjenu za ustupanje upravljačkih prava MOL-u u Ini koja mu inače ne bi pripala s obzirom na njegov vlasnički udjel.
Nakon izdavanja uhidbenog naloga za Hernadija, mađarska vlada je od MOL-a zatražila reviziju portfelja kompanije i najavila mogućnost prodaje Ininih dionica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Balenović:
Vlada mora u Inu hitno uvesti prinudnu upravu
DANAS je pred glavnim ulazom Upravne zgrade Ine predsjednica udruge “Zviždač” Vesna Balenović održala tiskovnu konferenciju povodom neuspješne suradnje i odgode susreta predstavnika Mola i Vlade RH, koji su ujedno i najveći dioničari Ine.
Predsjednica udruge “Zviždač” Vesna Balenović izrazila je nezadovoljstvo nepoštivanjem pravosudnog sustava Republike Hrvatske od strane Ininih mađarskih partnera.
“To se prvenstveno odnosi na neodazivanja predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija pozivima hrvatskog pravosuđa na suradnju u istražnom postupku i opravdavanje tog čina navodnom zaštitom mađarskih nacionalnih interesa.
Također je potpuno neprihvatljivo izbjegavanje MOL-ovih predstavnika u Ini da se upuste u raspravu sa predstavnicima Vlade RH o pravim međudioničarskim problemima kao što je preraspodjela upravljačkih prava u Ini.
Mađarsko uporno ignoriranje rješavanja problema upravljanja Inom i stalno pozivanje na navodnu zaštitu mađarskih nacionalnih interesa, dovodi hrvatsku komponentu u Ini u neravnopravan i nepovoljan položaj.
Stoga smatramo da je Vladi RH, zbog realne ugroze naših nacionalnih interesa u Ini, preostalo jedino privremeno suspendiranje Dioničarskog ugovora, raspuštanje Upravnog i Nadzornog odbora i uvođenje Prinudne Uprave.
Taj čin samozaštite smatramo jedinom efikasnom i odlučnom mjerom kojom se možemo suprotstaviti obijesnom i nekorektnom ponašanju predstavnika MOL-a u Hrvatskoj.
Ne smijemo zaboraviti da se Ina još uvijek nalazi na hrvatskom teritoriju, a ne na mađarskom, da je kao pravni subjekt registrirana na Trgovačkom sudu u Zagrebu, a ne u Budimpešti i da mora poslovati u skladu sa hrvatskim zakonima, a ne mađarskim.
Prinudna uprava imala bi mandat vođenja Ine, na podjednaku korist svih vlasnika udjela, do okončanja sudskog postupka koji se vodi na Županijskom sudu, zbog sumnje da je MOL koruptivnim načinom stekao nesrazmjerno velika upravljačka prava u Ini.
Do daljnjega trebalo bi uskratiti i radne dozvole mađarskim predstavnicima u Ini.
Po pravomoćnosti presude upravljačka prava bila bi usklađena sa veličinom vlasničkih udjela i interesima RH, pa bi se u skladu s time oformio adekvatan novi Upravni i Nadzorni odbor Ine.
Pored navedenog hrvatskoj strani neprihvatljivo je:
nepoštivanja preuzetih obveza i dinamika obnove rafinerija u Sisku i Rijeci,
izostanak modernizacije i strategije širenja maloprodajne mreže,
snabdijevanje hrvatskog tržišta uvoznim mađarskim derivatima, umjesto derivatima proizvedenim u hrvatskim rafinerijama,
koruptivni način kojim je MOL preuzeo nesrazmjerno velika upravljačka prava u Ini,
marginaliziranje hrvatskih članova Uprave i prijenos njihovih ovlasti na druge,
progon “zviždača” i prikrivanje tragova kriminalnih radnji prethodnih Uprava.
Uprava Ine na čelu s mađarskim predsjednikom evidentno nastoji Inu pretvoriti u MOL-ovu ekspozituru, te najozbiljnije dovodi u pitanje rast, razvoj i tržišni položaj Ine u regiji, te poslovanje u skladu sa etičkim kodeksom.
Vjerujemo da će Vlada RH već na prvoj sjednici usvojiti predložene mjere kako bi očuvala dignitet, zakonitost i naše temeljne, nacionalne interese u Ini.
Ujedno bi Vlada RH Europi i stranim investitorima poslala jasnu i nedvosmislenu poruku o dosljednom provođenju nulte stope tolerancije na kriminal u Hrvatskoj”, stoji u priopćenju Udruge “Zviždač”.
Uključite se u raspravu