Predstečajna nagodba – Tko? Što? Kako? Gdje?

Autor: Antonio Prtenjača , 23. listopad 2013. u 16:13
Thinkstock

Predstečajna nagodba je još uvijek top tema i relativno rijedak način da se porezno dugovanje otplati na rate.

Piše: Antonio Prtenjača, Porezna klinika

Predstečajna nagodba je još uvijek top tema i relativno rijedak način da se porezno dugovanje otplati na rate. O čemu se tu radi? Za one koji ne prate aktualna događanja Porezna uprava je kao jedino preostalo rješenje za nagomilane dugove tvrtki i obrtnika ostavila izlaz u vidu postupka predstečajne nagodbe.

Neki bi rekli kako je predstečajna nagodba dobar Vladin pokušaj, a neki da je jako loš. Argumenata i za jedno i za drugo ima napretek, ali činjenica je da obveznici i dalje mogu porezni dug otplatiti na rate što prijašnjih godina nije bio tako masovni slučaj.

Većina koja nije ušla u postupak nije iz nesigurnosti poslovanja ili iz straha radi neznanja što postupak za sobom nosi. O postupku se valja raspitati, ali ga se ne treba bojati jer je predvidiv, a procedura postupka je sada dosta uhodana i praksa i u najzamršenijim slučajevima postoji.

Za početak potrebno je znati da se zahtjev za ulazak u postupak predstečajne nagodbe predaje nadležnoj ispostavi Porezne uprave, a nakon što Porezna uprava pozitivno odluči o zahtjevu, postupak se nastavlja u Fini.

Poreznoj upravi je potrebno predati Zahtjev za pokretanje predstečajne nagodbe (ZSS obrazac), Plan financijskog restrukturiranja, te potpisani i ovjereni „Sporazum o prihvaćanju financijskog restrukturiranja“.

Plan financijskog restrukturiranja se može napisati prema „Naputku o izradi plana restrukturiranja“ (koji je dostupan na internetu), dok se nacrt predstečajne nagodbe treba sastaviti u obliku pravnog akta koji mora imati elemente ovršne isprave utvrđeno u ZFPPN-u ,u članku 46.a stavak 1. Na  mail: info@poreznaklinika.com svakako možete postaviti pitanja oko nejasnih stvari u planu i nacrtu predstečajne nagodbe.

Bitno je samo imati na umu da je“Plan financijskog restrukturiranja” zapravo plan  poboljšanja poslovanja u svrhu izlaska iz dugova.

Također, kada sve to napravite kako treba, imajte na umu kako ovaj postupak (osim forme) ima i određenu proceduru pa nije dovoljno samo predati dokumentaciju. Ovaj postupak treba pratiti, a specifičan je utoliko što sva dokumentacija, pa tako i rješenja budu objavljena na web stranicama Fine. Objavljena rješenja imaju određene pravne posljedice, obično i  rok unutar kojeg se treba postupiti, stoga se preporuca paznja.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Krivo! Uvid u svaki slučaj je besplatan, a naplaćuje se samo sistemsko preuzimanje! Ovi koji su vas kontaktirali se vjerojatno samo bore za posao!?

Obzirom da ste obradili ovu temu, možete li provjeriti ima li pravo FINA prodavati pristup informacijama predstečajnih subjekata?

Naime, predali smo zahtjev za predstečajnu nagodbu kako bi izbjegli blokadu tvrtke zbog poreznog dugovanja.

Dan nakon predavanja zahtjeva kontaktirala nas je osoba iz jedne privatne tvrtke na mobitel koji smo kao kontakt telefon predali zajedno sa zahtjevom za predstečajnu nagodbu vazano jesmo li zainteresirani za njihove usluge i trebamo li pomoć u procesu.

Ako odete na stranicu FINE http://predstecajnenagodbe.fina.hr/pn-public-web/predmet/search vidjeti ćete da postoji mogućnost preuzimanja podataka iz predstečajnih postupaka uz određenu naknadu.
http://www.fina.hr/Default.aspx?fr=41&re=7861&sec=1655

Po kojoj osnovi FINA ima pravo prodavati informacije iz predstečajnih nagodbi trećim osobama?

New Report

Close