Hrvatska gospodarska komora nastoji animirati hrvatske tvrtke kako bi slobodno nastupale na europskom tržištu gdje sada svoje usluge mogu ponuditi uz manje barijere", istaknula je Vesna Trnokop-Tanta, potpredsjednica HGK za gospodarstvo, europske integracije i pitanja EU na svečanosti zatvaranja IPA Twinning Light projekta "Jačanje hrvatskih administrativnih kapaciteta za implementaciju Direktive o uslugama" održanoj 10. listopada u Vijećnici HGK.
HGK je upućena u provedbu Direktive o uslugama 2006/123/EZ te Zakona o uslugama (NN 80/11), a do sada je prikupila i iskustva u otvaranju vrata europskom tržištu usluga. Sustav je kroz Jedinstvenu kontaktnu točku za usluge (PSC) povezan s europskom mrežom kontaktnih točaka, a u županijskim je komorama provedeno niz radionica u kojima su se sudionici posebno upoznali s PSC-om koja pruža podršku hrvatskim pravnim i fizičkim osobama u području usluga, rekla je Vesna Trnokop-Tanta. Konzultanti su pomogli u provedbi ovog projekta, a njegovim zatvaranjem posao tek počinje. Svjesni smo kako kontinuirano trebamo provoditi nove procedure, te se obrazovati putem seminara i edukacija, kazala je Trnokop Tanta te napomenula kako je otvaranje područja usluga izazov koji trebamo iskoristiti. IPA Twinning Light projekt proveden je s ciljem razvoja i liberalizacije unutarnjeg tržišta usluga u Hrvatskoj.
Korisnik projekta je Ministarstvo gospodarstva, a projekt je proveden u suradnji s partnerima njemačkog Saveznog ministarstva gospodarstva i tehnologije. Realizacija je započeta u travnju ove godine, a obuhvaćen je razvoj različitih elektroničkih postupaka, organizirani su treninzi te radionice za cijelu administrativnu strukturu vezanu uz pružanje usluga: resorna ministarstva, HGK, HOK, Državni zavod za intelektualno vlasništvo te Državni inspektorat. Kroz projekt pripremljeni su elektronički priručnici za implementaciju Direktive o uslugama kao i priručnici za procese registracije poslovnog nastana putem Jedinstvene kontaktne točke u RH, pripremljen je detaljniji i bolji sadržaj poslovnih informacija na internetskoj stranici PSC-a, a ojačani su administrativni kapaciteti nadležnih tijela zaduženih za implementaciju Direktive o uslugama. Hrvatski pružatelji usluga informirani su o implementaciji Direktive, njezinim liberalizacijskim učincima na hrvatsko gospodarstvo te koristima u korištenju Jedinstvene kontaktne točke za lakše poslovanje.
Voditelj projekta iz Ministarstva gospodarstva Tomislav Curman istaknuo je kako su u šest mjeseci provedbe IPA Twinning Light projekta pružani stručni savjeti o liberalizaciji tržišta uslugama. Dobili smo podršku njemačkih stručnjaka u implementaciji Dirketive o uslugama koja je važna u liberalizaciji tržišta, a kroz projekt su stečena korisna stručna znanja koja će se moći primijeniti. Direktiva o uslugama uređuje pravo na poslovni nastan te slobodu pružanja usluga. Njezinom implementacijom će se doprinijeti povećanju konkurentnosti hrvatskog gospodarstva osobito malog i srednjeg poduzetništva, ali i privlačenju stranih investicija, kazao je Curman.
Poruka
Uspostavljena suradnja
Predstavnik Veleposlanstva SR Njemačke u Valentin Gescher, istaknuo je kako je uspostavljena dobra suradnja te da je prva faza uspješno provedena. Inače, Direktiva o uslugama izazivala je niz kontroverzi, a rasprava još i danas traje. U provedbi ove Direktive potrebno je usredotočiti se na korist, a pri tome je najvažnije ostvarivanje konkurentnosti kao i osiguranje radnih mjesta te smanjivanje nezaposlenosti, kazao je Gescher.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu