‘Ukidanje poticaja za stambenu štednju nije opravdano i više šteti nego koristi’

Autor: Poslovni.hr/Hina , 14. listopad 2013. u 17:01
Thinkstock

Dekan ZŠEM-a Đuro Njavro kazao je da “ako ova vlada ukine te poticaje, prva iduća će ih vratiti”.

Ukidanje državnih poticaja na stambenu štednju nije opravdano ni ekonomski ni socijalno, a niti sa stajališta financijskog i građevinskog sektora, jer uštede u državnom proračunu od tog će se ukidanja vidjeti tek za dvije-tri godine i bit će manje nego što proračunu pridonosi rad stambenih štedionica. a investitori u stambene objekte te posebno štediše-građani izgubit će najpovoljniji i najsigurniji način za rješavanje stambenog pitanja.

Ističući sve te zaključke sudionici današnjeg poslovnog foruma "Perspektiva državno poticane stambene štednje u Hrvatskoj – izazovi i mogućnosti", održanog u organizaciji Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta (ZŠEM), vjeruju da će Ministarstvo financija još jednom dobro preispitati prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stambenoj štednji i da neće od iduće godine ukinuti državna poticajna sredstva (DPS) na stambenu štednju.

Dekan ZŠEM-a Đuro Njavro kazao je pritom da "ako ova vlada ukine te poticaje, prva iduća će ih vratiti" ocjenjujući i da je sustav stambenih štedionica s državnim poticajima jedna od najuspješnijih 'intervencija' za stambeno zbrinjavanje u Hrvatskoj jer se na taj sustav u nešto više od deset godina odazvalo više od 730 tisuća štediša.

Kada se pogleda da stambena štednja u štedionicama čini tek 5 posto od ukupne štednje u Hrvatskoj to izgleda malo, ali ako se gleda štednja na duži rok, tri i više godina, onda je dvije trećine pa i više ukupne štednje u tim štedionicama, a sustav poticanja te štednje za državu je daleko jeftiniji od primjerice POS-a, daje bolje rezultate i ne upliće se u tržište, istaknuo je Njavro.

Predsjedavajući Odbora stambenih štedionica pri Hrvatskoj udruzi banaka (HUB) i predsjednik Uprave štedionice Wuestenrot Zdravko Anđel naglasio je da bi ukidanje poticaja na stambenu štednju bilo višestruko negativno pa bi tako samo u državnom proračunu već iduće godine u izostalo oko 400 do 500 milijuna kuna direktnih i indirektnih priljeva koji se generiraju iz aktivnosti koje stambene štedionice potiču na građevinskom tržištu.

S druge strane, uštede u proračunu o kojima se govori od oko 110 milijuna kuna bile bi vidljive tek u 2016., kazao je Anđel dodajući da bi štete od tog ukidanja bile i puno veće jer se predviđa da bi se time u građevini iduće godine izgubilo tri do četiri tisuće radnih mjesta.

Prednosti postojećeg sustava vidi i stalni sudski vještak za graditeljstvo Vladimir Krtalić i to za obnovu stambenog fonda u Hrvatskoj koji je 70 posto stariji od 32 godine i u većini slučajeva zapušten, bez sredstava za investicijsko održavanje i povećanje energetske učinkovitosti, za što se primjerice u Njemačkoj krediti najviše i najpovoljnije uzimaju upravo od stambenih štedionica.

Direktor HUP-Udruge poslodavaca u graditeljstvu Zdenko Karakaš naglasio je kako stanje u graditeljstvu u Hrvatskoj pokazuje da je stambena štednja zastupljena samo sa 14 posto, a da bi za uređenu državu normalno bilo da bude oko 24 do 25 posto. Ukidanjem bilo kakvih mogućnosti za poticanje i financiranje gradnje i kupnje taj bi se postotak i smanjio, a i stanje u graditeljstvu bi se stoga radikalno pogoršalo, smatra Karakaš.

Analitičar Velimir Šonje istaknuo je da se sustav poticane stambene štednje već pokazao dobrim u Hrvatskoj pa ga nikako ne bi trebalo gasiti nego poboljšati, što bi bilo logično i za što ima načina poput diferenciranih državnih poticaja, uvođenja određenih kazni ili drugih mjera.

Smatra i da postoji čitav niz razloga zašto bi taj sustav trebao ostati, od toga da osigurava financijsku stabilnost do toga da se pokazao 'žilavim' i u kriznim godinama u kojima su stambene štedionice zabilježile porast kredita, za razliku od banaka koje su imale pad stambenih kredita. To što je oko polovice stambene štednje ili 54 posto išlo u stambene kredite Šonje ne drži razlogom za ukidanje poticaja, ali kaže da ako država od iduće godine ukine poticaje više neće biti ni perspektive za tu štednju.

Komentirajte prvi

New Report

Close