Kako proizvođači oružja privlače kupce

Autor: Darko Bičak, Tomislav Oharek , 12. listopad 2013. u 09:40
Gotovo svi proizvođači oružja i vojne opreme kupce snube privlačnim pratećim ugovorima

Dvanaest vodećih zapadnih proizvođača oružja ima offset ugovore vrijedne 75 milijardi dolara.

Zapadne kompanije iz sektora obrane odobrile su ukupno čak 75 milijardi dolara vrijedne prateće ugovore kako bi dobile unosne poslove isporuka oružja i vojne opreme.

Kako je pokazalo istraživanje The Financial Timesa, 12 vodećih zapadnih kompanija spremno je na gotovo bilo što kako bi prodalo svoje oružje.Tako su pristale na trgovinu tuniškim maslinovim uljem u zamjenu za vojne transportne zrakoplove, ulagale u nove zrakoplovne kompanije u Kazahstanu i Jordanu, stvorile aeronautički sektor u Turskoj, te čak poslale prvog astronauta iz Malezije u svemir. U Omanu je pak BAE Systems dio svojih obveza namirio postavljanjem plutača koje privlače ribu, na čemu su mu zahvalni lokani ribari.

Samo Lockheed Martin trenutno ima offset obveze od najmanje 27 milijardi dolara, što je 10 puta više od neto dobiti koju je ta kompanija ostvarila prošle godine. Slijedi Boeing sa 12,7 milijardi, Rayethon sa 7,9 milijardi EADS sa 7,6 milijardi te britanski BAE Systems i švedski SAAB sa oko četiri milijarde dolara. Članovi Uprava tih kompanija smatraju kako su prateći poslovi, tzv. offset programi sve važniji za dobivanje velikih međunarodnih ugovora u vojnoj industriji.

Naime mnoge su države prepoznale i iskoristile priliku da se dio često velikog novca plaćenog za oružje vrati kao zdrav impuls lokalnom gospodarstvu. Zanimljivo je što su penali za neispunjavanje offset ugovora mnogo tajnovitiji i od ugovora o nabavi oružja. Ipak ovaj poslovni model ima i kritičara, među kojima su SAD, EU i Svjetska trgovinska organizacija. Oni smatraju da takvi ugovori distorziraju tržište, navode vlade na kupnju oružja koje im nije potrebno te su plodno tlo za korupciju.

Iako je zadnjih godina o offsetu bilo puno govora i u Hrvatskoj, za sada je malo toga učinjeno. Kod kupnji borbenih oklopnih vozila Patria vrijednih 112 milijuna eura, ponuda finskog ponuđača je prihvaćena i zbog boljeg offseta. Iako je navodno postojala dobra volja Finaca, osim transfera tehnologije Đuro Đakoviću, poznat je samo jedan realizirani projekt. Tvrtka Midi iz Čakovca isporučila je finskoj kompaniji Andritz čeličnu konstrukciju u vrijednosti od milijun eura. Offset se spominje i kao mogućnost pri planiranoj nabavci borbenih zrakoplova.

Komentirajte prvi

New Report

Close